Ekasta lääkäristä...

Mites toi eka nauvolalääkäriaika: onko se samalla kertaa ku eka neuvola vai varataanko siihen aika vasta siellä ekassa neuvolassa? Mietin vaan, että tuntuu jotenkin pitkältä se aika ekaa neuvolaa varten, jos siellä vaan pissataan purkkiin, otetaan verinäyte ja jutustellaan syömisistä yms. Yli tunti tohon? Tuntuu, että selviäishän siitä puolessakin tunnissa. Mitä se koko loppu aika tehdään?
3520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei ekalla neuvolakerralla ole lääkäriä. Aika on varattu nimenomaan juttelemiseen. Usko pois, se reilu tunti hulahtaa nopeasti. Varsinkin, jos sinulla on paljon kysymyksiä. Voihan toki olla, että pääset aiemminkin pois. Suosittelen kuitenkin vaikka paperille kirjoittamaan kaikki mieltä painavat kysymykset, jotta varmasti muistat kysyä ne. Neuvolatäti on kuitenkin ammatti-ihminen, me täällä vain kanssaraskaanaeläjiä :)

Äänestä
  • Kyllä se tunti kummasti kului kun käytiin läpi kaikki asiat. Täällä lääkäri on 2. käynnin yhteydessä. Ja aika varattiin ekalla kerralla.

    Äänestä

Meillä ainakin täytettiin äitiyskortti ekalla kerralla ja terkka joutu kyselemään tosi paljon kaikkia juttuja, lähisuvun sairauksia tms.. Kyllä siihen aikaa menee!! Mulle terkka oli varannu vahingossa e-pillerireseptin ajan vahingos :), puoli tuntia.. Ei läheskään keretty kaikkee tekeen siinä ajassa, sain uuden ajan parin päivän päähän.

Terkka kyl vähän katto, kun mies oli mukana ekalla kerralla, et miks se tuli mun kanssa e-pillereitä hakemaan :D, sit selvis, et oli sattunu virhe..eikä niillä pillereillä siinä vaihees olis enää mitää tehny :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maria.10 kirjoitti:

Mites toi eka nauvolalääkäriaika: onko se samalla kertaa ku eka neuvola vai varataanko siihen aika vasta siellä ekassa neuvolassa? Mietin vaan, että tuntuu jotenkin pitkältä se aika ekaa neuvolaa varten, jos siellä vaan pissataan purkkiin, otetaan verinäyte ja jutustellaan syömisistä yms. Yli tunti tohon? Tuntuu, että selviäishän siitä puolessakin tunnissa. Mitä se koko loppu aika tehdään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu