lucas..

mikä sitä lucasia vaivaa, se haukkuu muita elokuvia se luule olevansa parempi ku muut. esim. se sitä hämis 3 leffaa haukku... star warsia ei kannata kattoo se o aja haaskausta..
4281
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kai hämyri kolmonen ollutkaan kummoinen leffa. Tyylikkäältähän se näytti, sitä ei voi kieltää, mutta itse tarina.. Oli yritetty selvästi työntää liikaa tavaraa yhteen leffaan. Lopputuloksena iso pettymys.

Äänestä

Spiderman 3:n budjetiksi kerrotaan olevan jopa 258 milj. dollaria,Lucas kritisoi elokuvan tuotannollisia arvoja joka perustuu Hollywoodissa olevaan tosiasiaan:
Raharatkaisee kaiken luovuuden tekemisen yläpuolelle.
Verrataan vaikkapa Peter Jacksonin Sormusten Herra trilogian koko budjettia 252 milj.D. Spidermanin budjettiin 258 miljoonaan tai Star Warsien uusien jaksojen budjettia joka on noin 300 milj. kaikki 3 osaa!!! -kertokaa jos olen väärässä tuosta SW episodien kokonais budjetista.

Eihän George Lucasilla varmasti itse elokuvaa mitään vastaan ole,vaan juuri näitä älyttömiä tähtitieteellisiä summia joita Hollywoodin tuotantokoneisto imee sisäänsä.
Spiderman 3 on mielestäni aivan loistava leffa paras näistä kolmesta,mutta kyllä meikäläistäkin kummeksuttaa nuo hirvittävät summat joilla leffa on tehty.

Äänestä
  • Kalliimaksi. Ironista Lucasin kannalta, koska itse nopeutti kehitystä ja käyttää paljon tehosteita. Suostuiko muuten Spielberg Lucasin ehdotukseen, että he tekisivät Indy 4 elokuvan uudella tekniikalla?

    Toivottavasti sitten vielä jatkossa panostaa juonee, eikä niinkää tehosteisiin, koska esim..juuri Spider-Man 3 elokuvaa haukuttiin ja myös Pirates 3 on saanut samanlaista vastaanoton.

    Eli liian paljon tapahtumia jne..

    Äänestä

  • UPDATE_8279576 kirjoitti:

    Kalliimaksi. Ironista Lucasin kannalta, koska itse nopeutti kehitystä ja käyttää paljon tehosteita. Suostuiko muuten Spielberg Lucasin ehdotukseen, että he tekisivät Indy 4 elokuvan uudella tekniikalla?

    Toivottavasti sitten vielä jatkossa panostaa juonee, eikä niinkää tehosteisiin, koska esim..juuri Spider-Man 3 elokuvaa haukuttiin ja myös Pirates 3 on saanut samanlaista vastaanoton.

    Eli liian paljon tapahtumia jne..

    Totesin kirjoituksessani asiaa minkä takia Lucas on lopettamassa elokuva tuotannot tyystin tulevaisuudessa,liian suuret tuotanto riskit häilyy leffojen yllä.
    Kuinkahan moni hitti elokuva yltää tuohon maagiseen 200 milj.dollarin tulokseen vuosittain ? Luulen ettei kovinkaan moni kahden käden sormin laskettuna,jos ajatellaan Spidermanin maksavan tuon 258 milj.d. siis vain yksi elokuva joka kuvataan Hollywoodissa ja siitä odotetaan varmaa hittiä, joka maksaisi monin kertaisesti kulut maailman laajuisesti takaisin.
    Peter Jackson kuvasi samalla miljoona luvuilla Sormusten Herra leffat kaikki 3 osaa,huom. ne tehtiin Hollywoodin ulkopuolella !

    Lucas tuotti Star Warsinsa omilla rahoillaan suhtkot vaatimattomilla summilla,EP:1 Pimeä Uhka maksoi "vain" 115 milj.d. jonka yhteydessä kerrottiin Lucasin luovuttaneen Kuuban valtiolle ilmaisen levityksen elokuvalle,josta George ei vaatinut centtiäkään itselleen tuottoa.Mielestäni se oli Lucasilta hieno ele valtiolle joka kärsii vieläkin kauppasaarroista.

    Elokuva studioitten uhkapeli on kovaa bisnestä josta Lucasilla on paljon erilaista kokemusta kuin kellään muulla tekijällä rapakon takana,siinä ei paljon luovat ideat auta jos kassa ammottaa tyhjyyttään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sw hater kirjoitti:

mikä sitä lucasia vaivaa, se haukkuu muita elokuvia se luule olevansa parempi ku muut. esim. se sitä hämis 3 leffaa haukku... star warsia ei kannata kattoo se o aja haaskausta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu