http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0 ,4:9:0:1:2007-05-17;4:8:0:0:0;4:139:0:0:0;4:140:0:0:0,1 04:9:459555,1:0:0:0:0:0:
http://www.karjalohjanseurakunta.fi/htmldata/sana060507 .html
http://www.karjalohjanseurakunta.fi/htmldata/sana060507 .html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ajatukseni on että vl-herätysliike irtaantuu/irroitetaan kansankirkosta seuraavan viiden vuoden aikana.
Jos vanhoillislestadiolainen herätysliike erotettaisiin niin vanhoillislestadiolaiset saisivat siitä runsain mitoin marttyyripinnoja.
En usko että heitä erotetaan tai että he itse eroavat. He ovat aivan liian tärkeitä veronmaksajia kirkolle. Sitäpaitsi vanhoillislestadiolaiset tuottavat uusia jäseniä kirkolle tehokkaammin kuin mikään muu joukko.
harvinaisen oikeassa tutkinnan ja uudelleen arvioinnin tarpeesta-tälläkin palstalla on useampaankin kertaan tultu samoihin johtopäätelmiin ja erilaisista lähtökohdista. Kurkolla on nyt vaan naispappeusänkyröinti ja 1918-tapahtumat näkyvästi työn alla, mutta luultavimmin lahkojenkin parissa tehdään jo valmistelevaa työtä?
ja koulutettuja penkkiläisiä pelkäävät kirkon mahdollisia toimia lahkoa kohtaan ja yritys on palauttaa opillisuus oikeille urille-aikaan ennen maallikkojohtoa ja pappishajannusta, mutta seniili ja järkkymätön johto jatkaa kuin huna taakseen- tai eteenkatsomatta-sivuille maailmaanhan ei saakaan juuri vilkuilla. Internet, tiedonsaanti ja nykyaika vaan yllättivät ja tulevat edelleen yllättämään.
omia toimitaloja, jote kirkosta erottaminen ei ole varmaankaan ongelma. Miten kansankirkon sitten kävisi,. Jos suola käy mauttomaksi, milläs sitten suolataan?
voi palvella hyvää.
Jos internet voi palvella hyvää, niin miten sitten televisio, johon harjoitetaan ennakkosensuuria toisin kuin internetiin?
Koska SRK on päättänyt, että televisio on synti, niin se on vaikka perusteluja ei olisikaan. Mutta internet puolestaan on täysin synnitön ja suositeltava kaikkiin vl-perheisiin.
SRK:n sana on laki.