tierasite

syreenipensas

Naapurin tontin kautta kulkevan tiemme tierasite on 10 metriä. Kuinka lähelle tietä saa naapuri rakentaa toimenpideluvalla? Pitääkö naapurin kysyä lupaa tierasitteen haltijoilta?

6

1790

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaavailija

      kaavasta. Ei tarvitse kysellä, jos tekee pykälien
      mukaan. Eikä tarvita mitään toimenpidelupaa, kun
      tontille rakennetaan. Rakennuslupa riittää.

    • rak.tark.

      Rasitteen leveys on siis 10 metriä. Sen viereen ei rasite estä rakentamista. Naapurin lupa tarvitaan vain, jos rakentaa 5 metriä lähemmäs rajaa. Hankeesta ilmoittaminen on toinen juttu, mutta sekään ei liity rasitteeseen.

      • nimimerkki

        Ei pidä ihan paikkaansa tuo 5 metriäkään. Rakennusluvan antaa kunnan rakennusvirasto, eikä naapuri. Metrimäärät vaihtelevat kunnittain ja sen mukaan, mitä kaava määrää.

        Esim. oma talomme on yhden naapurin rajasta 4 metriä ja toisen 3 m (olisimme voineen rakentaa vaikka rajaan kiinni, jos olisimme halunneet). Asemakaavasta sen näkee ja kunnasta kuulee, minne saa rakentaa.


    • Sohvatiikeri

      Rasittajalta ei tarvitse kysyä lupaa. Naapuria tulee kuitenkin aina kuulla rakennuslupaa haettaessa, sitä kautta mielipiteesi menee kunnan rakennusvalvontaan.

      Perustukset saavat ulottua rasitealueelle, samaten räystäs, kunhan on riittävän ylhäällä.

      Sinulla on kulkurasite eli tieoikeus naapurin maalla. Naapuri ei saa estää kulkuasi eikä hankaloittaa tiesi rakentamista.

      • naapuri6

        Entä kun naapurin autotallin katolta lumet tippuvat rasitetielle, kuka hoitaa lumet pois??


    • kiinni

      rasitteeseen rakennelman toimenpideilmoituksella tai -luvalla ja niihin ei tarvita naapureiden kuulemisia eikä lupia.

      Kunnan rakennusjärjestys kertoo tarkemmin mitä saa tehdä ja minne noilla toimenpidejutuilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      590
      1434
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      549
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      529
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      505
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe