Mitä tehdä, kun minä kaksosena rakastan kommunikointia rakkaani kanssa, ja hän on niin hienotunteinen, että ei esimerkiksi anna minulle kritiikkiä huonoista puolistani? Itse sanoi tavataessamme, että hän ei pidä siitä että strutsin lailla kaivaa päänsä hiekkaan vaikean paikan tullen. Ja itse käyttäytyy juuri näin.
Mitä teet kaksonen, kun puolisosi/sydänystäväsi ei täytä tarvettasi kommunikoida. Tuntuu kun itse alkaisi näivettyä....
Tiedän ettei rakastetultaan voi vaatia että hän täyttää kaikki toiveet, mutta tuntuu eri omituiselta avautua enemmän parhaalle kaverilleen kun rakkaalleen....miten teistä?
Hyvät kaksoset
2
1740
Vastaukset
- luonteet
Se kommunikointi on kaksoselle A ja O. Jos se puuttuu niin suhde kuolee ennemmin tai myöhemmin. Kaksonen ei jaksa kauan tukehduttaa tunteitaan ja puhehalujaan. Tämä on tosi. Asiat on saatava keskustella puolelta toiselle ja vieläpä tuoreeltaan, muuten se jää kalvamaan liikaa kaksosen mieltä.
- tai hylkää
Minulla on ollut sama tilanne jo vuosikymmeniä ja se ei ole hartaista toiveistani ja lukuisista yrityksistäni huolimatta muuttunut. Mies ei puhu, ei varsinkaan tunnoistaan ja tuntemuksistaan. Omien sanojensa mukaan ei osaa eikä ole koskaan tottunut niin kommunikoimaan.
Minkäs teet? Toinen on vain hyväksyttävä selllaisena kuin on tai sitten muututtava itse niin, että kommunikoi tavalla jota toinenkin osapuoli ymmärtää ja haluaa.
Kaikki henkevät keskustelut yms. olen aina käynyt tyttöystävieni kanssa. En koe asiaa enää ongelmaksi, meidän parisuhde vain nyt on tällainen ja toimii hyvin.
Puoliso ei voi täyttää kaikkia toiveita ja tarpeita ja on itse mietittävä kuinka tärkeitä ne toiveet/tarpeet ovat. Jos ne ovat omasta mielestä parisuhteen kulmakiviä, silloin varmaankin on syytä miettiä, onko mies oikea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111668Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411425- 541153
- 591087
- 721025
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55940- 106932
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53860- 82840
- 31784