Voi gefina gefina

Söin gefinaa noin viisi vuotta, jonka aika on hitaasti mutta varmasti tapahtui sekä positiivisiä että negatiivisiä asioita:

Plussat:
1) Hiustenlähtö hidastui

Miinukset:
1) Seksuaaliset halut vähenivät / potenssi laski
2) Mieli muuttui herkemmäksi, joskus alkoi itkettämään pinestäkin syystä
3) Alkoi ilmenemään muitakin naisellisia piirteitä, kuten peilailu ja itsensä yltiöpäinen ehostaminen
4)Käsitys omasta seksuaalisuudesta alkoi haalistumaan

Nyt olen ollut vuoden käyttämättä ja olen taas kuin eri ihminen. Hiuksia on alkanut putoilemaan, mutta ainakin miehuus on palautunut. Olen taas hyvin kiinnostunut naisista, ja seksi kyllä maistuu. Mieleni on myös tasapainoinen, enkä ole turhan pikkumainen (sori naiset) ja turhamainen. Hiuksille siis: painukaa helvettiin ja ottakaa kaikki maailman Gefinat mukaan!
112685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

voihan olla, että kuulut siihen 1-3 %:n vähemmistöön miehiä, jolla finasteridi aiheuttaa tuollaisia oireita.
Itse olen 34-vuotias, käyttänyt propeciaa ja sitten gefinaa yhteensä 4 vuotta eikä mitään ongelmia ole ilmaantunut. Seksielämäkin sujuu ihan hyvin - ainakaan vaimo ei ole valittanut. :)
Tunnen melko monta miestä, jotka käyttävät Propeciaa tai gefinaa ja joillakin heistä on ollut lievää, ohimenevää jomotusta kivesten seudulla ja muistaakseni yhdellä miehistä oli lievää arkuutta rinnoissa, joka loppui, kun hän puolitti käyttämänsä finasteridiannoksen.

Taidat olla vaan katkera siitä, että Gefina ei ole vaikuttanut kaljuuntumiseesi toivotulla tavalla ja purat katkeruuden provoiluun.

Äänestä

>> 3) Alkoi ilmenemään muitakin naisellisia piirteitä, kuten peilailu ja itsensä yltiöpäinen ehostaminen


Eiköhän tässä ole järjestys vähän väärinpäin.
Tuo on nimenomaan yksi niistä syistä, miksi sitä Gefinaa aletaan käyttää.

Äänestä

No ei kuulosta kovin uskottavalta. Tai ehkä sitten olet
poikkeus, jolle Gefina aiheuttaa tuollaisia oireita.

Itselläni laski halut vähäksi aikaa, mutta palautuivat jonkin
ajan kuluttua täysin ennalleen. Sanoin kiveksissä satunnaisesti
esiintyvä jomotus helpotti parin viikon jälkeen.
Jos Gefina oikeasti vieläkin laskee himojani, niin hyvä niin.
En oikeasti edes haluaisi tämän suurempia haluja, kun nytkin
näin keväällä lähes kaikki naiset alkavat kiinnostamaan.
Potenssi on edelleen luokkaa rautakanki.

Kuva seksuaalisuudesta on mielestäni ihan ennallaan, enkä
ole itseäni sen enenpää ehostanut kuin ennenkään. Totta kai
pidän ulkonäöstäni huolta, mutta niin tein jo ennen Gefina-kuuria.

Jos sinulla tosiaan on tuollaisia vaivoja, niin ehkä sinun
sitten on tosiaan parempi elää ilman lääkettä. Monelle muulle
siitä kuitenkin on apua, ilman kuvailemiasi vaivoja.

Äänestä

Peilailu ja "muut naiselliset piirteet" kuuluvat kyllä osana sinun persoonassasi.
Myönnä rehellisesti itsellesi se mikä olet - että olet herkkä, kenties naisellinen joissain asioissa ja että tykkäät ehostamisesta. Näin vapautat itsesi, eikä tarvitse hakea syntipukkia lääkkeestä!

Persoonaasi et voi kätkeä minkään lääkkeen taakse!

Äänestä

Söin itse Gefinaa puoli vuotta, en huomannut että se olisi vaikuttanut hiuksiini mitenkään. Muutuin kyllä sinä aikana erittäin herkäksi johtuen Gefinasta tai ei. Otin kaikki asiat itseeni, kelailin turhan päiväisiä. Itsetunto laski. Lopetin käytön 3 kk sitten, voiko siitä jäädä mitään pysyviä vaikutuksia? Esim. testosteroni tasoihin ym.?? Nimittäin itsetunto heittelee vieläkin paljon eikä tee aina mieli seksiä.

Äänestä
  • Mielestäni nyt syytätte Gefinaa jonkun ihan muun asian aiheuttamista
    oireista. Minusta nuo näyttävät lähinnä jonkinlaisen masennuksen
    oireilta, enkä ihan heti keksi, että miten Gefina sen olisi
    aiheuttanut.

    Eihän Gefina tietääkseni edes laske varsinaisesti testosteronitasoja,
    vaan estää testosteronin muuntumisen DHT:ksi? Voin muistaa
    väärinkin?

    Jospa olet vain masentunut siitä, ettei Gefina auttanutkaan
    hiustenlähtöösi?

    Äänestä

  • Epäilen vahvasti kirjoitti:

    Mielestäni nyt syytätte Gefinaa jonkun ihan muun asian aiheuttamista
    oireista. Minusta nuo näyttävät lähinnä jonkinlaisen masennuksen
    oireilta, enkä ihan heti keksi, että miten Gefina sen olisi
    aiheuttanut.

    Eihän Gefina tietääkseni edes laske varsinaisesti testosteronitasoja,
    vaan estää testosteronin muuntumisen DHT:ksi? Voin muistaa
    väärinkin?

    Jospa olet vain masentunut siitä, ettei Gefina auttanutkaan
    hiustenlähtöösi?

    että turhaan Gefinaa syyttää, sattui vaan sopivasti samoihin aikoihin. Eikä kyllä Gefinan lopettaminen ole auttanut yhtään. Masennusta on jonkin verran kyllä havaittavissa.

    Äänestä

  • jukka kirjoitti:

    että turhaan Gefinaa syyttää, sattui vaan sopivasti samoihin aikoihin. Eikä kyllä Gefinan lopettaminen ole auttanut yhtään. Masennusta on jonkin verran kyllä havaittavissa.

    hormoonien muuntelun kanssa jos tekemisissä niin kyllä voi tuollaisia vaikutuksia tulla. Lääkkeistä ne johtuu muttei niitä kaikille tule. Dhthän on testosteroonin aktiivisempi muoto.

    Äänestä

  • voii kirjoitti:

    hormoonien muuntelun kanssa jos tekemisissä niin kyllä voi tuollaisia vaikutuksia tulla. Lääkkeistä ne johtuu muttei niitä kaikille tule. Dhthän on testosteroonin aktiivisempi muoto.

    Hormoonien heilahtelu ei kyllä aiheuta ihmisessä epävarmuutta omasta seksuaalisuudestaan kuten mitä tämän viestiketjun aiheuttaja väitti.

    Muutenhan esim. e-pillereitten syönti muuttaisi naisen seksuaalista suuntautumista ja käyttäytymista tuon tuosta.
    Naiset eivät muutu heterosta lesboiksi (eivätkä päinvastoinkaan) syömällä e-pillereitä eikä heteropojasta tule homopojua siksi että syö gefinaa.
    Tollaiset ajatukset ovat 50-luvulta ja sitä edeltäneeltä ajalta.

    Ihmisen sekauaalisuus ei ole lääketieteellinen "tila" eikä siihen näinollen voi lääkkeet vaikuttaa.

    Äänestä

Voisiko joku kertoa mitä tämä meinaa;
Minulla oli vuosia oikeassa kiveksessäni outoa särkyä ja arkuutta. Nyt kun aloitin gefina-kuurin, niin kolmen viikon jälkeen, niin kivekseni kipu on poissa.

Äänestä

Oma lääkärini ei suostunut antamaan reseptiä gefinaan. Pystyisikö joku poistamaan esim kuukauden tai parin satsia kerrallaan? Tai vaihtoehtoisesti lähettämään koko reseptin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bullmaster kirjoitti:

Söin gefinaa noin viisi vuotta, jonka aika on hitaasti mutta varmasti tapahtui sekä positiivisiä että negatiivisiä asioita:

Plussat:
1) Hiustenlähtö hidastui

Miinukset:
1) Seksuaaliset halut vähenivät / potenssi laski
2) Mieli muuttui herkemmäksi, joskus alkoi itkettämään pinestäkin syystä
3) Alkoi ilmenemään muitakin naisellisia piirteitä, kuten peilailu ja itsensä yltiöpäinen ehostaminen
4)Käsitys omasta seksuaalisuudesta alkoi haalistumaan

Nyt olen ollut vuoden käyttämättä ja olen taas kuin eri ihminen. Hiuksia on alkanut putoilemaan, mutta ainakin miehuus on palautunut. Olen taas hyvin kiinnostunut naisista, ja seksi kyllä maistuu. Mieleni on myös tasapainoinen, enkä ole turhan pikkumainen (sori naiset) ja turhamainen. Hiuksille siis: painukaa helvettiin ja ottakaa kaikki maailman Gefinat mukaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu