Eli minulla on xp asennettuna,mutta nyt se täytyisi formatoida ja asentaa uusiksi. Ongelma:
Kun boottaan koneen cd:ltä, tulee se teksti: Paina jotakin nappia käynnistääksesi kone CD:ltä. Kun painan, mitään ei tapahdu vaan kone jatkaa matkaa aina windowsin puolelle.
En siis pääse millään asentamaan koko käyttistä.
Kun boottaan koneen cd:ltä, tulee se teksti: Paina jotakin nappia käynnistääksesi kone CD:ltä. Kun painan, mitään ei tapahdu vaan kone jatkaa matkaa aina windowsin puolelle.
En siis pääse millään asentamaan koko käyttistä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
windowsista käsin, vaikka formatoisit levy asennuksen aikana, eli asentaisin puhtaan asennuksen tyhjennetylle levylle.
Näin voit kiertää boottausongelman.
Onko muuten usb-näppis?
usb-näppis. Kun kokeilin tuota windowsista käsin niin se asensi sen uuden sen vanhan päälle, niin kuin laitoin, mutta en onnistunut formatoimaan missään vaiheessa.
Kovolla on vain yksi osio ja kun yritin siinä sinisessä valintaikkunassa painaa että "poista" niin se rupesi valittamaan että jokin sovellus käyttää sitä osiota tms.
Sitten laitoin että asentaa sen siihen päälle -> se herjas että osiolla on jo ennestään windows. Noh laitoin että asentaa sen siihen "päälle" ja samalla tuhoaa omat tiedostot jne. Mutta kun menin takaisin windowsiin, niin kaikki samat tiedostothan siellä oli edelleen. Eikä niitä edes pystynyt poistamaan jonkun virheen takia.
Jotenkin tuntuu että aina osuu nämä virheet meikäläisen kohdalle. Huoh!
Kiitän jos joku vaivautuu auttamaan!
asennus varoittelee vain ja sinun on painettava oikeaa näppäintä.
Pitää sanakirjan kanssa katsoa mitä lukee, jos ei muuten ymmärrä.
Kone kyselee niin, että oletuksena se ei formatoi, jotta sitä tyhmä sentaja ei tekisi vahingossa.
Pitää lukea mitä sanotaan ja painella niin että formatoi. Jollei se sano formatoivansa, on valittava uudelleen. Yleensähän painetaan vain jotain näppäintä että asennus etenisi!
Turha väittää että formatointi ei onnistuisi.
Biosista voisi löytyä usb näppikselle joku valinta.
Tästä ei kuitenkaan ole minulla varmaa tietoa.
Jos läytyy ps/2 näppis, käytä sitä.
Imuroi joku live linux jolla voit formatoida levyn
ja asenna sitten winukka uudestaan. Noin minä
jouduin tekemään kun winukan levy ei bootannut ja
siten en pässyt formatoimaan sillä. Minä tein tuon
homman ubuntulla jonka kyllä asensin sitten
winukalle kaveriksi. Tosin itse käytän nykyisin vain
tuota ubuntua.
Päinvastoin; Kun on formatoinut linuxilla levyn, ei voi asentaa windowsistä käsin.
Näppistä voi lainata jostain asennuksen ajaksi, jollei biosistakaan saa säädettyä näppistä toimimaan asennuksen alkuun.
>Päinvastoin; Kun on formatoinut linuxilla levyn,
ei voi asentaa windowsistä käsin.<
Ei auta näppäinongelmaan, ei, mutta minä annoin
vinkkiä tuohon boottausongelmaan.
Näin se meni: winukan levyllä ei bootannut.
Asensin ubuntun ja asensin sen koko levylle eli se
formatoi sen itselleen eli linuxille. Sitten
boottasin winukalla ja asensin sen. No se
tietenkin pyyhkäisi ubuntun pois. Asensin ubuntun
uudestaan ja se osasi huomioida myös winukan,
joten kaikki käyttäjät ovat tyytyväisiä.
Olisi tuohon hommaan ollut myös toinenkin tapa ja
se on vielä nopeampi kuin tuo ubuntun uudelleen
asennus, mutta siitä joskus toiste.
miten linuxin asennus auttoi boottaukseen winukan levyllä. Ainakaan jos kyse oli optiselta asemalta boottauksesta, eikä asennuksen onnistumisesta.
Eihähn näistä koskaan tiedä, mutten saa päähäni yhtäkään syytä tuohon.
Ehkei vaan ajatus lennä tarpeeksi.
jos et osaa ite vie kone liikkeeseen ja sano et asentaavat siihen sen windowsin ja se on siinä
Ratkaisu: Mene biosiin ja etsi sieltä asetus jossa mainitaan USB Legacy tai vastaavaa, saattaa myös olla USB Legacy Emulation, Legacy Device tms. nimellä. Siihen pitää vaihtaa Enabled niin sitten toimii.