Öljy loppuu - kysely

Arvon ihmiset. Jos voisitte tämän viestin vastaukseksi liittää lyhyehkön mielipiteenne tai arvionne siitä mitä tapahtuu, kun ÖLJY LOPPUU (jos loppuu). Sekä autoilun osalta, että yleisestikin. Ihan siis vain oma näkemyksenne asiasta ilman mitään tieteellistä aineistoa tai vastaavaa tukena käyttäen. Tästä olis kovasti apua.

Kiitokset kaikille vastaajille jo etukäteen!
132418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei ole mitään tarvetta miettiä, mitä tehdään, kun öljy loppuu, koska öljy ei lopu.

Oikeampi kysymys olisi, mitä teet sitten, kun öljy (barreli) maksaa
a) 30 % enemmän kuin tänään
b) 3x tämän päivän hinnan
c) 30x tämän päivän hinnan

Siinä sivussa saattaa paljastua syykin siihen, ettei öljy lopu...

Äänestä

Jos/kun öljy loppuu niin kaikki siitä ja sen jatkojalosteista riippuvaiset asiat seisahtavat. Autoilun kannalta tarkoittaa sitä, että kaikki bensa- ja dieselmoottoreilla varustetut laitteet pysähtyvät (siis ne jotka käyttävät mineraaliöljypohjaisia polttonesteitä).

Aivan varmasti, kun/jos oikeasti ollaan tuossa tilanteessa, että öljy ihan oikeasti loppuu, ollaan jo kehitetty vaihtoehtoisia polttoaineita. Esim. nythän on päällä biopolttoainebuumi, kehitys tällä sektorilla jatkuu ja viimeistään siinä vaiheessa kun viimeinen öljytippa on maankuoresta imetty on olemassa jo yleisesti käytössä ratkaisuja jotka tämän sektorin saavutuksia hyödyntävät. Muussa energian tuotossa ollaan siirrytty enenevässä määrin atomi/vesi/tuuli/jne. voimaan, lisäksi on huomioitava, että kivihiilestä ei liene puutetta vielä pitkään aikaa jolloin perusenergian tuotanto tapahtunee sen voimalla pitkään vaikka öljytuotteita ei enää olisikaan maankuoresta imettävissä.

Milloin tuo öljy sitten loppuu? Ei vielä pitkään aikaan, ennustan minä. Koko ajan löydetään uusia kenttiä ja jo aiemmin löydettyjä mutta syystä tai toisesta hyödyntämättömiä kenttiä aletaan hyödyntämään. Tekniikka kehittyy jatkuvasti jolloin entistä vaikeammin hyödynnettävistä kentistä saadaan puristettua tuota tummaa nestettä. Samoin öljyä voidaan ymmärtääkseni tietyn kaltaisista kiinteistä esiintymistä nesteyttää. Luonnollisesti öljyn ja siitä jalostettujen jatkojalosteiden hinta nousee kun määrä vähenee ja tämä puolestaan vähentää käyttöä. Ja jo hintapolitiikankin takia vaihtoehtoiset tuotteet sekä energian lähteenä että muuna raaka-aineena tulevat yhä tärkeämmiksi tulevaisuudessa.

Äänestä

Millä tavalla kenellekään on apua tällaisen paskafoorumin tyhmien käyttäjien "mielipiteistä" ja "näkemyksistä"? Suurin osa porukasta imbesillihäirikköteinejä, ja loput käyttäjät riekkuvat mutu-pohjalla, aina ehdottomalla varmuudella ja peräänantamattomuudella, jonka vain täydellinen tietämättömyys voi mahdollistaa. Ja loppujen, meidän viisaampien, sana ei paljon paina koska meitä täällä alle 1%. HAH ja HAH!

Äänestä

Loppuiko kivikausi kivien loppumiseen?
Loppuiko rautakausi raudan loppumiseen?
Loppuiko purjelaivojen aika tuulen loppumiseen?
Loppuiko höyryveturien aika halkojen loppumiseen?
Loppuiko dieselveturien aika polttoöljyn loppumiseen?
Loppuuko lankapuhelinten aika kuparilangan loppumiseen?

Ratkaisu, öljykin, väistyy vähitellen jos ja kun löytyy kohtuuhintainen ja vähintään yhtä kätevä ja hyvä muu ratkaisu.

Äänestä
  • "Ratkaisu, öljykin, väistyy vähitellen jos ja kun löytyy kohtuuhintainen ja vähintään yhtä kätevä ja hyvä muu ratkaisu."

    Mistä sinä sen tiedät? Aivan et mistään.

    Äänestä

  • nimetön. kirjoitti:

    "Ratkaisu, öljykin, väistyy vähitellen jos ja kun löytyy kohtuuhintainen ja vähintään yhtä kätevä ja hyvä muu ratkaisu."

    Mistä sinä sen tiedät? Aivan et mistään.

    No mistäs sä viherkuherpiipertäjä tiedät, et öljy loppuu? Et mistään!

    Äänestä

Eli kysyntä ylittää näillä kiepuroilla tarjonnan. Ja uusie oljykenttiä ei todellakaan ole järinpaljoa löydetty sitten 60 luvun. Isoin on edelleen Saudi-Arabiassa ja sielläkin tuotanto on heilunut jo alasuuntaan viimevuonna 8%. Maailman öljykentistä tälähetkellä yli puolet ovat ohittaneet tuotantohuippunsa. Öljy kallistuu voimakkaasti sen jälkeen kun koko maailma tuotanto ei enää kykene kasvuun ja nyt eletään niitä hetkiä kymmenen vuoden tarkkuudella...

http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil

Äänestä
  • maailmaa. Maailma on siihen koukussa. Öljystä soditaan. Öljy on energiamuoto numero 1. Seuraavat sijat tulevat kaukana. Liian kaukana. Ainakin toistaiseksi. Tuskin lienee liian pessimistinen oletus, jos odottelee jonkinlaista globaalia öljykriisiä jossain vaiheessa. Semmoinen poikii maailmanlaajuisen laman. Kuinka syvän, sitä on vaikea arvioida. Jos lamasta selvitään, maailma on sen jälkeen joka tapauksessa toisenlainen.

    Äänestä

  • Wikipediassa oli hyvää tietoa asiasta ja sieltä puuttui maininta siitä, ettei öljyn loppuminen ole varsinainen ongelma, vaan helvetti on irti silloin kun markkinoilla iskee pienikin PELKO öljyn saatavuudesta tai riittävyydestä.

    Elämme jo nyt täyttä öljykriisiä, sillä vaikka kaikki on vielä (ehkä lähivuodetkin) ihan OK, pienikin häiriö jossain tai pelko siitä nostaa hintoja rajusti.

    Valtio ottaa 75% bensan hinnasta, joten Suomessakaan ei ole tehty oikeasti yhtään mitään vaihtoehtoisten energiamuotojen kehittelyssä - siitä puhuttiin vain vaalipuheessa.

    Ihan selvästi elämme siis aivan viimeisiä vuosia kaikille halvan öljyn aikaa. On pelottavaa se, ettei meidän päättäjät tee asialle yhtään mitään - Ruotsi on vuosikymmeniä meitä edellä.

    Äänestä

Ei lopu ihan heti.

Mitä kalliimmaksi se raakaöljy käy, sitä taloudellisesti kannattavammaksi vaihtoehtoiset öljynhankintamuodot käyvät.
Siis puhun nykytilanteessa "ylikalliista menetelmistä" kuten syvän meren öljynporaus, Kanadan öljyhiekka, Siperian takamaat jne.

Nyt ollaan siinä tilanteessa että öljy-yhtiöt repivät mammuttivoittoja kun öljyä tuotetaan kentillä joissa sitä on helppoa ja HALPAA pumpata.
Kun raaka-öljyn hinta menee tuonne 100 USD/barreli tienoille tai yli, alkavat nuo 'kalliit' (tuohan on suhteellista) tuotantomenetelmät olla taloudellisesti kannattavia. Eivät tietenkään tuota samanlaisia jättivoittoja kuin nykykentät mutta ovat kannattavia ja takaavat öljyn tuotannon piiiiitkälle tulevaisuuteen.

Koska fakta on, että mitä kalliimmaksi tuo raaka-öljy käy, sitä vinhemmin tuotekehittely hakee uusia energiaratkaisuja niihin käyttötarkoituksiin missä ne on taloudellisesti kannattavia (liikenne). Esim. kemian teollisuudelle löytyy öljyä maapallolta varmasti maailman tappiin asti.

Äänestä

Puukaasu on toimiva tekniikka liikennekäyttöön, ja toiminut iät ja ajat vaikeissakin olosuhteissa. Autoja voi toki ajaa monella muullakin biomassasta valmistetulla polttoaineella. Näissä on vain se ongelma että prosessointi maksaa pajon. Puukaasu on edullinen polttoainevaihtoehto käyttäjälleen ja ympäristölle.

Katsoppa lisää:
http://ekomobiili.fi

Äänestä

Öljyn loppumisen simulaatio löytyy lähihistoriasta. Sodan aikana meni suomen öljyhana kiinni.
Silloin oli aivan samat mahdollisuudet kuin nykyäänkin:
1. varastoidaan etukäteen öljyä
2. tehdään synteettistä polttoainetta
3. siirrytään häkäpänttöihin
4. käytetään hevosta.

Seikoista voi lukea mm. "puukaasun aika" kirjasta.
Huomattavaa on että kirjassa on virhe puun riittävyyden suhteen, puuta kasvaa kyllä riittävästi suomen liikenteen ja teollisuuden tarpeisiin.

Vaihtoehdoista 1. ei onnistu ikuisesti, 2. vaihtoehto haaskaa energiaa. konvertointiprosessin hyötysuhde on n. 1/3 luokkaa. Siitä nimitys toisen sukupolven polttoaine = puolet energiasta menee lämpönä harakoille.
3. ja 4. vaihtoehto ovat käyttökelpoisia, itse ainakin kallistun vaihtoehtoon 3., koska puukaasumoottori omaa huomattavan paljon hevosvoimia ja vaatii huomattavasti vähemmän "huoltoa" kuin hevonen.
Polttoaineen saa tehtyä itse, eikä ole riippuvainen oligoarkkien synteettitehtaasta ja sen hinnoista.

T:häkäpönttö jo nyt autossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mrgalluppi kirjoitti:

Arvon ihmiset. Jos voisitte tämän viestin vastaukseksi liittää lyhyehkön mielipiteenne tai arvionne siitä mitä tapahtuu, kun ÖLJY LOPPUU (jos loppuu). Sekä autoilun osalta, että yleisestikin. Ihan siis vain oma näkemyksenne asiasta ilman mitään tieteellistä aineistoa tai vastaavaa tukena käyttäen. Tästä olis kovasti apua.

Kiitokset kaikille vastaajille jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu