siltavero Hirvensaloon

Mielestäni Hirvensalon ruuhkia voitaisiin hillitä siltaverolla. Kaupunki voisi kokeiluluonteisesti periä sillalla ruuhka-aikana tietullia.
2337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tätä konstia voisi käyttää laajemminkin, jotta ihmiset harkitsisivat tarkemmin liikkumistaan.

Äänestä

ajamaan Vähä-Heikkiläntien kautta Hirvensaloon Stålarminkadun sijasta. Stålarminkadulla isojen rekkojen aiheuttama melu on ajoittain korvia huumaava. Jyrinä tuntuu vain voimistuvan niillä kohdin, jossa kadun molemmin puolin taloja, jolloin ääni kimpoilee talojen seinistä.
Stålarminkadulla on lasten päiväkoti ja vanhusten palvelutalo, joissa varmasti kärsitään kovasta liikenteen melusta. Lapset ja vanhuksethan eivät ole päiväsaikaan poissa(töissä), vaan viettävät päivänsä juuri tuon vilkasliikenteisen kadun varrella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Satavan vahti kirjoitti:

Mielestäni Hirvensalon ruuhkia voitaisiin hillitä siltaverolla. Kaupunki voisi kokeiluluonteisesti periä sillalla ruuhka-aikana tietullia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu