Vaikeaa

pyytää anteeksi?

Tapailin aivan ihanaa kundia muutaman viikon, mutta olin epävarma ja loukkasin aika pahastikin tätä kundia. Nyt olen tuntenut asiasta suurta syyllisyyttä ja haluaisin vielä yrittää. Olen todella ihastunut tuohon mieheen, mutta minun on maailman vaikeinta pyytää häneltä anteeksi ja pyytää jatkamaan hänen kanssaan. Olen soitellut hänelle muutaman kerran suhteemme loppumisen jälkeen, mutta en vain saa sanottua anteeksipyyntöä ylpeydeltäni. Ja olen huomannut, että en kerta kaikkiaan ole koskaan osannut pyytää anteeksi kunnolla ihmisiltä. Siis tietty osaan sanoa sori, jos vahingossa tönäisen tms. jotakin, mutta sellainen nöyrä anteeksipyyntö on kai tällaiselle ylpeälle (ja todellisen läheisyyden pelkoiselle leijonalle hirmuisen vaikeaa..

Onko teillä muilla samaa ongelmaa? Vaikeaa pyytää anteeksi ja myöntää olleensa väärässä? Tiedän, että mitä enemmän pitkitän tätä sen vaikeammaksi vaan tulee..

2

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NtiLeijona

      Tutulta kuulostaa..
      En ennen osannut pyytää anteeksi keneltäkään, tuntui että "nöyrryn" muiden edessä jos näin teen. En oikein itsekään tiedä miten tämän jalon taidon opin, mutta nykyään osaan ja pystyn pyytämään anteeksi ilman että se tuottaa minulle mitään ongelmia.
      Leijonat ovat suuria persoonia, ja jokainen suuri persoona osaa myös pyytää anteeksi. Helppoa se ei ole, mutta ei myöskään mahdotonta.

    • anteeksipyyntö

      sori ei ole todellakaan mikään anteeksipyyntö... en ymmärrä mihin on ihmisten käytöstavat kadonneet kun nykypäivänä ei osata enää edes anteeksi pyytää. Pöyristyttävää. Tämä yleisenä kommenttina kohdistamatta tarkoituksellisesti keneenkään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      46
      4964
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      62
      2797
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      236
      1145
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1094
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1074
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1055
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      127
      1036
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      994
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      905
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      884
    Aihe