Win98:n ulkonäkö XP:n

näköiseksi..

Mutta mistäs sellasen teeman ja sopivan softan saisi joka muuttaa Win98:n ulkonäön XP:n kaltaiseksi, pyöristettyine Käynnistä-nappuloineen ja ikkunanraameineen..

Takavuosina oli softa jolla sai Windowsin näyttämään vaikka Macilta, tosin se on sharewarea ja sama softa taitaa olla tänäkin päivänä jaossa...edelleen maksullisena.

Eli kyse ei ole siis pelkästään taustakuvista, kursoreista ja äänistä vaan kokonaisesta skineistä, eli kuten Winampiakin voi muutella skineillä niin samaa tapaa noudattaen voisi myös wintoosaa mukauttaa.

Mutta: pitäis olla freewarea. Löysin yhden softan mutta eipä suostu imuroitumaan (liekö softa poistettu tms.) eli mitäs nyt neuvoks?

2

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies..

      En kyllä tajua miksi sen haluat vaihtaa? XP on hemmetin ruma ja epäkäytännöllinen. Työkoneessakin vaihdoin heti XP:n oletusthemen perus Windows tyyliseksi, paljon toimivampi systeemi.

      • näköiseksi..

        vaihtelun vuoksi, kyllä se 98:n käyttöliittymäkin alkaa kyllästyttää ja voihan XP:ssäkin vaihtaa hopeanvärisen teeman, ei sitä oletus-sinistä ole pakko käyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      221
      4370
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      22
      3339
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      262
      1935
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      6
      1533
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      38
      1217
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1179
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      96
      885
    8. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      63
      755
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      30
      747
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      176
      730
    Aihe