33 ie -91 käy kylmänä hyvin tasaisesti.
Lämmettyään yli 80asteen tyhjäkäynti huojuu ja
"röpöttää" välillä. Jos auto jäähtyy jonkin aikaa
käy se hyvin tasaisesti kunnes kuumenee sinne 80 asteeseen.
Missä voisi olla vikaa?
Lämmettyään yli 80asteen tyhjäkäynti huojuu ja
"röpöttää" välillä. Jos auto jäähtyy jonkin aikaa
käy se hyvin tasaisesti kunnes kuumenee sinne 80 asteeseen.
Missä voisi olla vikaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
nyt alkuun tuo moottorin lämpötilatunnistin ja mahdollisesti tuo pakoputkessa oleva happitunnistin.
miten se tapahtuu, voiko muutoin kuin uusimalla ne testata?
otat antureista johdot irti ja seuraat moottorin käyntiä muuttuuko se.
Esim. LAmbda-anturin piuhat kun irroittaa niin huomaa heti onko siinä vika.
moottorin lämpötila-anturin johdot kylmänä käydessä irti anturista ja liitä johdot toisiinsa jos käynti ei muutu anturi fiasko.
Otin konehuoneenpuolella kuskin puolella
relehässäkän läheltä alas mielestäni lamdalle menevän johdon irti, ei vaikutusta?
Missä lämpötola anturi on ? moottorissa on apukuskin puolella moottorissa kaksi anturin näköistä liitäntää, 1 jäähdyttimen puoleisessa päässä imusarjan alla, toinen ohjaamon puoleisessa päässä
lähellä öljytikun putkea.
Olenkohan kasannut johdot oikein, ruiskun suuttimille tulevien johtojen ryhmästä johto, jossa sininen liitin, öljytikun putken luona moottorissa olevaan liitäntään (anturi?) ja toinen johto jonka yhteydessä tulee johdot imusarjan alapuolella olevalle anturille jäähdyttimen puoleisessa päässä, kytkin lisäilmaventtiilille, joka on imusarjan alla. Nämä voi kytkeä ristiin kun pistokkeet olivat samanlaiset.
että kuskinpuolella konehuoneessa on sen puolen kannessa anturi lähellä imusarjan liitosta . kannessahan nuo anturit yleensä on kun se lämpiää pikasemmin ku lohko.