miten hyvät näkymät sillä on, vaikka vielä on kaksi työntekijää lomautettuna ja väkeä lappanut ovesta ulos suuria määriä.
Mahtaako firma havittella taas yhteiskunnan avustuksia?
Olisi aika kummallista ellei nykyisen huippusuhdanteen aikana näkymät vaikuttaisin hyviltä.
Vai onko ne näkymät aikuisten oikeasti niin hyvät?
Mahtaako firma havittella taas yhteiskunnan avustuksia?
Olisi aika kummallista ellei nykyisen huippusuhdanteen aikana näkymät vaikuttaisin hyviltä.
Vai onko ne näkymät aikuisten oikeasti niin hyvät?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aika säälittäviä nuo Cimcorpin "innovaatiot" Osaavat valita robotin menusta erilaisia lavauskuvioita. heh.
Olisiko puutetta "hyvistä uutisista"?
"
Cimcorpin uusi innovaatio liittyy läheisesti yhtiön varastointi- ja keräilysovelluksiin.
Renkaita lastataan rengastehtaissa varastohäkkeihin kolmella eri tavalla. "
http://www.cimcorp.fi/Uusi_innovaatio_renkaiden_lavaukseen
voisi ajatella jos osaa / kykenee.
On aika monen perheen etu Ulvilassa ja lähikunnissa jos Cimcorpilla menee hyvin.
Taitaapi olla olla happamia sanoi kettu...
Luvattiin yli 300 työpaikkaa, kun yhteiskunta rakentaa Cimcorpille hallin.
Nyt ollaa 150 työpaikassa ja lähtötilanne oli 220.
Eli työpaikkojen määrä muuttui lähes luvatusti, etumerkki vain oli väärä.
Että semmoista hyvin menoa.
yhteiskunta rakentaa hallia.
Lupaustakaan 300 työpaikasta tuskin oli. Ennustaminen ei ole kai ihan helppoa. Jos sinä homman hallitset annapa tulla vinkkiä tulevaisuudesta.
Alihankkijat mukaan lukien CC työllistäjänä vieläkin erittäin suuri.
Yhteiskunnalta imuroitiin miljoonioa täysin katteettomilla lupauksilla.
Sen verran voin tulevaisuutta valottaa, että uusi lomautusaalto on edessäpäin.
uluvilan miäs täällä ruikuttaa?
saitko kenkää?
mutta olen seurannut firman "tiedoittamista".
Puppugeneraattori jauhaa vuodesta toiseen ja Ulvilan kunnallispolitikot huokailevat ihastuksesta. "oohh sankarimme..."
Ensi keväänä Ulvilalaisilla on tilaisuus valita mieleisensä HYVÄT poliitikot.
Asetu sinä ehdolle ja ota vaikka parjaamasi yritys vaaliteemaksesi.
Mitäs sanot?
mutta pitää oikaista, että en ole parjannut ketään.
Jos tuo esiin epäkohtia, se ei ole parjaamista.
Parjaaminen on syyttämistä ilman perusteita tai keksittyjä syytöksiä.
Tästähän ei Cimcorp-jutun kohdalla ole kysymys, vaan keskustelusta tosiasioihin perustuen.
Vai onko Ulvila jo niin korruptoitunut, että tietyistä asioista ei saisi edes keskustella?
vastaisitko vielä, alatko ehdokkaaksi.- saataisiin ryhtiä kunnallispolitiikkaan.
Lisäetuna, jos sinut valittaisi, korruptio vähenisi ja moraali kasvaisi.
vakavasti mikäli kannatusta löytyy sen verran, että on mahdollisuudet päästä läpi.
Kannattaa palauttaa mieliin Cimcorpin lupaukset ja miten ne toteutuivat, niin saatte kalpean aavistuksen miten hommia nykyisin hoidellaan.
Kyllähän Cimcorp taisi olla yhtenä pelinappulana Ulvilan teknologiavisioissa muutama vuosi takaperin kun Mattilan Penat ja Saarisen Artot jakelivat lehdistölle lausuntoja, että Ulvilaan ja itäisen Porin alueille luotaisiin Satakunnan piilaakso. Toiveissa oli luoda teknologiakeskittymän avituksella jotain tuhat uutta työpaikkaa ja Salon kaltainen nousuhuuma päällensä.
Pelinappuloita oli muitakin kuin Cimcorp, jolle Ulvilan kunnan sittemmin kaupungin tuella perustettiin hulppea kiinteistöosakeyhtiö ohi kaikkien kunnan investointisuunnitelmien. Osakeyhtiö muistaakseni on velvoitettu makselemaan ottamansa lainan kaupungille takaisin, kaipa se on maksellutkin kun ei isompaa älämölöä ole kuulunut. Muisti on toki heppoinen niin kirjoittajalla kuin itse kullakin, onneksi. Kun muistaa vain puolet niin unohtaa huolet.
Joo, ei mennyt kaikki kaavailujen mukaan Ulvilassa eikä Porissa. Jotain kuitenkin on jäänyt ja kuin ihmeen kaupalla muutama työpaikkakin on vielä tallella. Ilo irti ja hymyä huuleen, vaikka virtsaatkin vastatuuleen...
Taisi siinä olla muitakin suunnitelmia, mutta Cimcorp taisi olla ainoa konkreettinen tapaus johon lapiotiin rahaa.
Muistan erään lehtijutun, jossa haastateltiin Cimcorpin TJ:aa ja hän hehkutti, että uusia työpaikkja perustetaan, mutta Cimcorpin siollinen omistaja oli sitä mielyä, että työvoimaaa ei lisätä.
Molemmat tiesivät missä mennään, mutta jälkimäinen taisi olla rehellinen.