Tämän saman viestin olen pistänyt toisen foorumin puolelle, tässä kopio:
Hevoseni imppaa siis ilmasta, ja tekee sitä jatkuvasti, joskus jopa alkukäynnin ajan. Hevonen on tullut todella huonoista ja stressaavista oloista, joten imppaaminen on todella juurtunut ongelmaksi.
Tällä hetkellä hevosellamme on seuraavat asiat kunnossa:
- Iso tarha ja kavereita
- Pidetään ulkona klo. 9-19 kesäisin, mahdollisimman pitkään talvisinkin
- Heinää ollaan lisätty
- Imppauspantoja ostettu jo kaksi kpl (Miracle Collar ja tavallinen), imppaa kuitenkin vaikka olisi kuinka tiukalla
- Karsinassa leluja ja virikkeitä ettei aika käy tylsäksi
- Säännöllinen päivärytmi
- Ei kilpailuja, turhia matkoja tai stressaavia tilanteita
- Kävellytetään vapaapäivänäkin, jotta ilmat saadaan vatsasta pihalle
Hevosella oli kerran pieni kaasuähky kun tuli meille. Tuolloin sillä ei kuitenkaan oltu vielä koskaan käytetty imppauspantaa, vaikka oli kolmen vuoden verran impannut edellisessä kodissaan (!).
Heinäkuu 2006:n jälkeen ei ole ollut ähkyilyn oireita. Ilmaa kertyy vatsaan, jonka huomaa aina aamuisin tallilla. Ilma yleensä tulee ulos kun tekee maasta käsin esim. pohkeenväistöä tai kun menee ratsastamaan. Ennen mahavyön kiristämistä kunnolla on kävellytettävä sitä, jotta ilma tulee ulos.
Joka kerta kun hevosella on ilmaa mahassa, on poika kovin äkäinen (eikä mikään ihme). Harjaaminen ei ole sen mielestä mukavaa, koska se varmasti sattuu, tai poika on muuten vain pahalla päällä vatsaongelmien takia.
Eläinlääkärille ollaan puhuttu hevosen ongelmasta useita kertoja, mutta tällä ei ole ollut muita vastauksia kuin että imppauspantaa on pidettävä aina kaulassa, ja että pellavarouhetta on hyvä syöttää.
Pellavarouhe ei auttanut, ja on vaikea saada yhteyttä eläinlääkäriin jolla on mahdollisuus tehdä tähystys (että onko mahahaavaa, mikä varmasti on).
Sen jälkeen kun imppauspantaa alettiin käyttämään, on poika laihtunut hurjasti (40kg vuodessa). Laihtuminen olikin päämääränä, sillä hevonen oli ihan pulla kun meille tuli. Mietin kuitenkin, onko jotain tehty väärin. Kun ei eläinlääkärikään tiedä...
Otin yhteyttä USA:han asti Feedmark-nimiseen paikkaan, jossa valmistetaan hevosille erikoisrehuja. Sieltä olen saanut hirveästi neuvoja rehujen suhteen, ja olemme pikkuhiljaa siirtymässä Krafftin alfafa-tuotteeseen. Tällä hetkellä olemme yrittäneet Fibergiä, mutta koska siinäkin on kauraa, jätämme sen hiljattain pois ruokinnasta (imppaavalle hevoselle ei kauraa).
Hevonen saa nyt kuivaa heinää _ainakin_ neljä kertaa päivässä. Tällä hetkellä yhteensä ainakin 8kg päivässä. Hevonen on 450kg painava eestinhevonen.
Mitä tältä viestiltä haluan, on keskustelua omistajien kanssa joilla on imppaavia hevosia.
Imppaava hevonen ja sen ruokinta
9
10467
Vastaukset
- sama ongelma!!
Meijänkin hevosemme imppaa, tosin ei ilmasta! Miksi ei saisi imppaavalle hevoselle antaa kauraa..??
- Sanne111
Imppavalle hevoselle (ainakin sellaiselle, jolla on vatsahaava) ei kannata antaa kauraa. Tämä sen takia, koska vatsahaavainen tai mahdollisesti vatsahaavainen hevonen tarvitsee hyvän olon vatsalleen, ja hyvä olo tulee muunmuassa kuitupitoisesta rehusta.
Imppava hevonen tarvitsee mahdollisimman paljon pureskeltavaa, eli kuitupitoista ruokaa ja korsirehua, koska niitä pureskellessa suussa erittyy paljon enemmän sylkyä kuin kauraa syödessä. Sylky auttaa vatsahaavaan, sillä antaa hoitavan kerroksen vatsaan.
Tällaisen vastauksen sain USA:sta Feedmarkista. - minztukka
Sanne111 kirjoitti:
Imppavalle hevoselle (ainakin sellaiselle, jolla on vatsahaava) ei kannata antaa kauraa. Tämä sen takia, koska vatsahaavainen tai mahdollisesti vatsahaavainen hevonen tarvitsee hyvän olon vatsalleen, ja hyvä olo tulee muunmuassa kuitupitoisesta rehusta.
Imppava hevonen tarvitsee mahdollisimman paljon pureskeltavaa, eli kuitupitoista ruokaa ja korsirehua, koska niitä pureskellessa suussa erittyy paljon enemmän sylkyä kuin kauraa syödessä. Sylky auttaa vatsahaavaan, sillä antaa hoitavan kerroksen vatsaan.
Tällaisen vastauksen sain USA:sta Feedmarkista.mun hevonen imppasi ennen aidasta tms,mut tänää näin ekan kerran sen imppaavan ilmasta!olin pitänyt sähköjä tarhassa,tervannu karsina lautoi..tänää otin imppauspannan käyttöö!saako sitä käyttää ratsastaes?saako sen jättää yöksi kaulaan?kuinka kireellä se saa olla?
- Sanne111
minztukka kirjoitti:
mun hevonen imppasi ennen aidasta tms,mut tänää näin ekan kerran sen imppaavan ilmasta!olin pitänyt sähköjä tarhassa,tervannu karsina lautoi..tänää otin imppauspannan käyttöö!saako sitä käyttää ratsastaes?saako sen jättää yöksi kaulaan?kuinka kireellä se saa olla?
Ratsastuksessa pantaa ei saa pitää, mutta muuten pidän pantaa kaulassa jatkuvasti.
Imppaavan hevosen kohdalla kannattaa kuitenkin mielummin miettiä syytä imppaamiseen, eikä estää imppaamista.
Me ollaan mietitty vatsan tähystystä, joka tapahtuu eläinlääkärin luona. Epäilen, että meidän hevosen kohdalla kyseessä voi olla mahahaava.
Jos hevonen imppaa, voi olla kyseessä myös se, että se saa liian vähän tai liian huonoa heinää. Me annetaan heinää hevoselle jatkuvasti. Heinän pitää olla kuivaa, mutta ei pölyistä. Vihreää ja hyvältä tuoksuvaa. - +plussa+
Sanne111 kirjoitti:
Ratsastuksessa pantaa ei saa pitää, mutta muuten pidän pantaa kaulassa jatkuvasti.
Imppaavan hevosen kohdalla kannattaa kuitenkin mielummin miettiä syytä imppaamiseen, eikä estää imppaamista.
Me ollaan mietitty vatsan tähystystä, joka tapahtuu eläinlääkärin luona. Epäilen, että meidän hevosen kohdalla kyseessä voi olla mahahaava.
Jos hevonen imppaa, voi olla kyseessä myös se, että se saa liian vähän tai liian huonoa heinää. Me annetaan heinää hevoselle jatkuvasti. Heinän pitää olla kuivaa, mutta ei pölyistä. Vihreää ja hyvältä tuoksuvaa.Onko kellaan kokemuksia imppaavien hevosten leikkauksista?
- Minä vaan
Mitä tarkottaa imppaaminen :D
- hevosen omistaja
mun hevonen impaa ilmasta. mut se on pihatossa ja sillä on kaveriki siel. mut se vaa impaa. sillä on tylsää ku on pimeetä ja märkää ja kylmää. se alottaa imppaamisen silloin syksyllä ja lopettaaa keväällä. voiko sinne laittaa jotain syötävää mut sillain ettei se lihota????? ja mitä sinne vois laitaaa.
- Halloo
Imppaava hevonen EI VOI HYVIN. Aloittajalla on realiteetit onneksi matkassa, mutta näillä jollain vastaajilla.. en voi kuin pyöritellä silmiä. IMPPAUSPANTAA EI SUOSITELLA ENÄÄ PIDETTÄVÄN IMPPAAJILLA!!!
IMPPAAJIEN OMISTAJAT, LUKEKAA asiallista tietoa: http://www.imppaavathevoset.net/
IMPPAUSPANNASTA: http://elainkoulutus.wordpress.com/2011/11/06/ethan-kayta-imppauspantaa/ - GoldenInca
Kokeilkaa semmosta tuotetta kuin NAF:in Pink Powder. Se rauhottaa ja tasapainottaa hevosten mahaa. En kyllä tiiä mistä sitä saa tilattuu, asun ite nimittäin Englannissa. Täällä laukkahevoset imppaa sen takia kun niillä ratsastetaan tosi raskaasti tyhjillä mahoilla ja kaikki mahanesteet polttaa mahaa sekä ne ei saa paljoa heinää mutta saa todella paljon kauraa (jotta kuumuisi mutta ei liho) niitten maha on ihan sekaisin jo tuosta huonosta ruokavaliosta. Eikä auta että ne on sisällä koko ajan ja hirvee stressi päällä.
Googlasin hieman että millasia tuotteita Suomessa on saatavilla ja tämmöinen sivu kuin http://www.betterchoice.fi/betterchoice_yrttisekoitukset.php tuli vastaan, kuulostaa hyvältä, kannattaa varmaan kokeilla.
Mä en ainakaan käyttäs sitä imppauspantaa.
Mulla on oma hevonen, entinen laukkaratsu joka imppasi. Nykyisin ei enää, annoin sille tuota pink powderia, allen and pagen calm &condition ruokaa ( soveltuu hevosille joilla on ruoka-allergia) oli paljon ulkona sekä oli se tietty rutiini joka päivä. Yhessä vaiheessa se joi vettä aina ruoan jälkeen, varmaan koska ei pahemmin laukka-ajoilla saanut ruokaa joten halusi tuntea olon täydeksi (joi etenkin jos en antanut impata) harmi vaan kun juominen ruoan jälkeen vaa tyhjentää mahan ja lisää muita ruoansulatusongelmia mutta onneksi se ei enää nii tee :) toivottavasti autto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1406678Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746002426Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk461680Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141381Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna891232- 691079
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631042Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271029- 63956