Volvo Penta Aq145

Ville

Minulla on Volvon AQ145 kone ja pitäisi vaihtaa öljynsuodatinta, tulppaa ja muuta kulutusosaa. Volvoman varmaankin tietää mitä osia kannattaa kyseiseen koneeseen ostaa autotarvikeliikkeestä ja mitkä moninkertaisella hinnalla veneliikkestä? Ja muutenkin kuinka yhtenevä kyseinen kone on esim. B23-autokoneen kanssa jos meinaapi jossain vaiheessa rempata koneen? Kiitoksia vastauksista, voipi säästää selvää rahaa!!

4

3500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VolvoMan

      Joo, öljyfiltterin ostaisin volvolta, koska hinta on 9,5€ (Kaikki volvon omat koneet), ja sen takia että se on TM testivoittaja, ja hintaero halppisuodattimeen on 2€ luokkaa. Tulpa´njohdoiksi suosittelen Chamipon Triple silicone punaisia n.35-50€, ittellä sellaset ja oon ERITTÄIN tyytyväinen. Virranjakajan kansi, pyörijä, tulpat, kärjet kannattaa ostaa ihan autotarvikeliikkeestä.

      B23 kone on perusrakenteeltaan sama kun AQ145, ero autokoneeseen on kaasari, pakosarja, virranjakaja, nokka (AQ145=K-nokka, autoissa A,K,M,L....K-nokkaa käytettiin B23E (ruiskukoneissa) autossa), muita eroja on termostaatti, avautuu venemoottoreissa pikkasen aikasemmin kun autossa, jäähdytys on ihan eri. Sisäisiä eroja ei pitäisi kummemmin olla, kun AQ145 EI ole "pitkäisku" niin kun AQ151(250), ja AQ171(251). Männänrenkaat, männät, jaokhihna, kampiakseli, laakerit, venttiilit, kansi, väliakseli, lohko ja muut sisuskalut pitäis olla erittäin pitkälle samat kun autossa.

      Itte tein just omalle AQ130C (B20)konelle täysrempan, aivan kaikki sisältä uusiksi, ja muutama osa ulkootakin, hommaa oli, mutta kannatti, ei kolise eikä kalise enään.

      Tässä linkit AQ145 korjaamokäsikirjaan, kopioi mielellään itsellesi kuvat (n.60mt). Löytyy myös muita VP korjaamokäsikijoja.

      http://koti.mbnet.fi/fredrikr/AQ145/
      http://koti.mbnet.fi/jecc/AQ145/

      • Ville

        Kiitos! Osaako autotarvikeliikkeesta sanoa mikä virranjakajan kansi muut kuluvat virranjakajan osat käy koneeseen? Tai siis onko niissä jotain eroa auton B23:seen?


      • VolvoMan
        Ville kirjoitti:

        Kiitos! Osaako autotarvikeliikkeesta sanoa mikä virranjakajan kansi muut kuluvat virranjakajan osat käy koneeseen? Tai siis onko niissä jotain eroa auton B23:seen?

        Joo, virranjakaja PITÄISI (en 100% varma) olla ihan melkeen sama kun autossa (ilman alipainesäätöä), ja ainakin muissa Penta 4syl koneissa samat osat käy virranjakopuolella autoon ja venekoneisiin. Mutta ota kauppaan aina mukaan alkuperäiset ja vertaa, kun menet ostamaan, ettei tule väärää ostettua.


    • Jesper90

      Moro! mikä tiivistesarja menee toho koneesee? Kyse yläpään tiivisteistä. B230K? ku motonetin sivuilta katsoo nii ei siellä missää lue B23 vaan kaikki on B230jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3210
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      157
      1257
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe