Kysymys suomenkielen opettajille ahvenanmaalla

Lukenut

Ahvenanmaan peruskoulussa ylemmillä luokilla suomenkieli on valintainen.Miten se ei sitten voi näkyä todistuksen arvosanoissa eli keskiarvossa.
Oppilas valitsee aineen mikä ei ole mitään numeroissa eli turhaa.Moniko semmoista haluaa opiskella jos siitä ei ole mitään näkyvää hänen keskiarvonsa numeroon.Onko tämäkin jonkinlaista kielen sortamista politiikka mielessä,sitä tässä kysyisin.

8

804

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakko Ruotsi

      ei ole enään voimassa. Siis kaikki opiskelemään Venäjä.

      • Lukenut

        Varmaankin venäjä on aineena siellä Ahvenanmaalla ja arvosanankin saavat,mutta ei näytä suomenkielisistä opettajista olevan vastaajia alkuperäiseen kysymykseeni.Miksi koulussa on aine mikä ei oikeuta
        saamaan mitään arvosanaa?


    • epäpätevä

      Mutta niinhän se pitäisi olla mantereellakin, että pakkoruotsista ei arvosanaa. Ahvenanmaalla ollaan edelläkävijöitä ja monessakin asiassa.
      Sitä ei vaan yksinkertainen tajua. Varsinkaan eräs.

      • Lukenut

        Kukahan ei tajua,että edelläkävijöitä jossakin asiassa.
        Minusta tuntuu ,että kovasti ovat takana taapertajia monessakin jutussa Ahvenanmaalla ja jälkeenjääneitä jos nykyaikaan verrataan.


      • Styrman

        Ei ainakaan mikään opettaja voi noin puhua, tai ilmaista tietämystään vaikka Ahvenanmaalainen luulee olevansa.


    • sama kahjo

      Löysin tämmöisen kirjoitelman. Onko tämä se sama sarvipää joka vieläkin kirjoittelee tällä palstalla. Nimimerkki vaan vaihtuu useimmin mitä hän itse pyyhkii leukansa kuolan. Sitä varmaan tippuu, niin katkera hän tuntuu olevan, rassukka.

      • olla se sama

        puupää jolla on aivot perseessä!

        Sääliksi käy ei voi muuta sanoa :D


      • taktak
        olla se sama kirjoitti:

        puupää jolla on aivot perseessä!

        Sääliksi käy ei voi muuta sanoa :D

        Edellä tosi hyvät arviot kaikista "suomenruotsalaisista" kera ohlantislaisten! Tuotahan PISA-tutkimuksetkin osoittavat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      396
      1600
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      270
      1056
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      82
      903
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      875
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      813
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      40
      789
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      757
    8. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      65
      746
    9. 59
      735
    10. 57
      732
    Aihe