Kysymys suomenkielen opettajille ahvenanmaalla

Lukenut

Ahvenanmaan peruskoulussa ylemmillä luokilla suomenkieli on valintainen.Miten se ei sitten voi näkyä todistuksen arvosanoissa eli keskiarvossa.
Oppilas valitsee aineen mikä ei ole mitään numeroissa eli turhaa.Moniko semmoista haluaa opiskella jos siitä ei ole mitään näkyvää hänen keskiarvonsa numeroon.Onko tämäkin jonkinlaista kielen sortamista politiikka mielessä,sitä tässä kysyisin.

8

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakko Ruotsi

      ei ole enään voimassa. Siis kaikki opiskelemään Venäjä.

      • Lukenut

        Varmaankin venäjä on aineena siellä Ahvenanmaalla ja arvosanankin saavat,mutta ei näytä suomenkielisistä opettajista olevan vastaajia alkuperäiseen kysymykseeni.Miksi koulussa on aine mikä ei oikeuta
        saamaan mitään arvosanaa?


    • epäpätevä

      Mutta niinhän se pitäisi olla mantereellakin, että pakkoruotsista ei arvosanaa. Ahvenanmaalla ollaan edelläkävijöitä ja monessakin asiassa.
      Sitä ei vaan yksinkertainen tajua. Varsinkaan eräs.

      • Lukenut

        Kukahan ei tajua,että edelläkävijöitä jossakin asiassa.
        Minusta tuntuu ,että kovasti ovat takana taapertajia monessakin jutussa Ahvenanmaalla ja jälkeenjääneitä jos nykyaikaan verrataan.


      • Styrman

        Ei ainakaan mikään opettaja voi noin puhua, tai ilmaista tietämystään vaikka Ahvenanmaalainen luulee olevansa.


    • sama kahjo

      Löysin tämmöisen kirjoitelman. Onko tämä se sama sarvipää joka vieläkin kirjoittelee tällä palstalla. Nimimerkki vaan vaihtuu useimmin mitä hän itse pyyhkii leukansa kuolan. Sitä varmaan tippuu, niin katkera hän tuntuu olevan, rassukka.

      • olla se sama

        puupää jolla on aivot perseessä!

        Sääliksi käy ei voi muuta sanoa :D


      • taktak
        olla se sama kirjoitti:

        puupää jolla on aivot perseessä!

        Sääliksi käy ei voi muuta sanoa :D

        Edellä tosi hyvät arviot kaikista "suomenruotsalaisista" kera ohlantislaisten! Tuotahan PISA-tutkimuksetkin osoittavat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      90
      2055
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1845
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      49
      1470
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1425
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      144
      1364
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1314
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1244
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1106
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1014
    10. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      101
      1003
    Aihe