Asiantuntevaa tekstiä Lähi-idästä

5223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siionismiin!

Äänestä
  • Oliko siinä konkreettisia asiavirheitä?

    Äänestä

vesallekin loistava Robert Fisk: The Great war for Civilisation, The conquest of the middle east.

Äänestä

> Asiantuntevaa tekstiä Lähi-idästä

> http://www.ajanteos.com/kolumni.htm

Onpas valaiseva kirjoitus. Jos Sarkolan esittämät faktaluonteiset tiedot pitävät paikkansa, niin Syyria näyttäisi aikovan hyökätä jälleen kerran Israeliin. Tällä kertaa hyökkäys sisältäisi myös tuhansien järeiden ohjusten terroripommituksen koko Israeliin. Kyseessä ei kuitenkaan olisi aivan uusi sota, sillä edellinenkään (Jom kippur -sota 6–24.10.1973) ei ole päättynyt. Siinä Syyria hyökkäsi (yhdessä Egyptin kanssa), mutta menetti Golanin ylänkönsä.

Kysymyksessä lienee vain sota Golanin ylängöstä, sillä Israelin valtion olemassaoloa uhkaava hyökkäys torjuttaisiin ydinasein.

Äänestä

Lähinnä saarnaus israelin puolesta, ei muuta, täysin puolueellinen. Siis soopaa.

Luehan Carterin kirja lähi-idästä. Se mies tietää mitä puhuu; onhan hän ollut rakentamassa rauhaa aikoinaan lähi-idässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesa kirjoitti:

http://www.ajanteos.com/kolumni.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu