Kengurubensa?

j()k(_)

Onko kengurubensaa oikeasti olemassa?

15

5257

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä

      lypsetään kenguruista Australiassa.

    • työtahti

      on,vai millä luulet että ne kengurut oikein käy.

    • kokemusta on

      Yleensä kengurubensan käytöstä on seurauksena rikkoontunut auto. Eli ei kannata käyttää.

      • pomppas

        Ja on muuten niskoille kovaa rasitusta jos ajelee kengurubensalla. Kauheita loikkia ottaa jos on vähänkin kepeämpi auto. Ennätys 2m 40 cm myötätuulessa. Mieluummin kävelen.


    • kaasutinvehkeissä

      Jos ajaa talvilaatuisella bensalla kesällä, voi tulla kenguruilmiöitä. Tai vastaavasti ajaa kesälaatuisella bensalla talvella.

      Bensa muutetaan huoltoasemilla talvilaadusta kesälaaduksi keväällä ja kesälaadusta talvilaaduksi syksyllä. Se on ihan lakisääteinen asia.

      Tai jos ajaa bensalla, joka on seissut pitkään kanisterissa, jonka korkki on päästänyt kaasuja pois (talvibensasta tullut automaattisesti kesäbensaa tai kesäbensasta "tropiikkibensaa").

      Ruiskutusmoottorit eivät ole niin arkoja kuin kaasutinvehkeet reagoimaan bensan kesä/talvilaatuerolle.

    • Kenguru234

      ON SITÄ SAATANA OLEMASSA! voi vittu ku nämä saatanan muka isot ketjut kuten ABC sun muut eivät tätä minunkin autolleni välttämätöntä nestettä edes tarjoa! Voi saatana pitääkö minun lähteä Australiaan asti pomppimaan sitä saatanan nestettä vai mitä helvettiä?!

      • sitä

        olemassa. Ja tilaamalla myös kanibensaa lyhyempiin hyppyihin.
        Kuulema ennätys on Helsingissä. Kolmella hypyllä Mannerheimintien yli.


    • tosi on kop kop

      Pakko käyttää autokouluautoissa...

      • Pierre?

        Naiset usein tankkaavat autoihinsa kengurubensaa.
        Myös autokouluautot käyvät kengurubensalla.


      • Kengurua tankkiin!
        Pierre? kirjoitti:

        Naiset usein tankkaavat autoihinsa kengurubensaa.
        Myös autokouluautot käyvät kengurubensalla.

        Tänään näin erikoisuuden; yksi täti oli tankannut autoonsa kengurudieseliä. En tiennyt, että sitäkin on Suomesta saatavana.


      • veio4

        Siis mitä miksi, onko se halmempaa vai miksi sitä käytetään, siis autoissa vai. Joku sanoi sitä olevan vain Ausseissa kenguruja varten. ??


    • 1+20

      kaasariautoissa tuttu ilmiö alhaisilla kiepoilla pikkuvaihteella ajettaessa.
      Ilmiön saa aikaan polttoaineen progressiivinen loiskunta kohokammiossa.

      Nykyautoilijalle tuntematon käsite.

      • vaikea_kytkin

        Tai sitten joku 80-luvulle tyypillinen 1,3 l pikkukone, jossa melko lailla olematon vääntö alakierroksilla ylhäällä ja terävästi ottava kytkin. Ainakin Opeleissa ja volkkareissa kytkinpolkimen liike oli pitkä kuin nälkävuosi ja se otti kiinni niin ylhäällä, ettei kaikki kuskit enää ylettyneet ottamaan kantapäällä tukea lattiasta. Tällöin auton liikahtaminen eteenpäin tuppasi johtamaan siihen, että kytkin pääsi tahattomasti nousemaan lisää -> kytkin puree kiinni entistä kovemmin -> auto joko "loikkaa" eteenpäin ja sammuu TAI kuski polkaisee kiireesti kytkimen pohjaan sammumisen välttääkseen. Sopivan tiuhaan toistettuina nämä liikkeellelähtöyritykset saivat auton perän pumppaamaan rytmikkäästi 10 cm ylös alas.
        Muinoin ilmiötä pääsi ihastelemaan päivittäin, mutta on nykyään äärimmäisen harvinainen. Lie saksalaisetkin saaneet jo polkimensa mitoitettua helppokäyttöisemmiksi.


    • Gunnar-vipupässi

      KANGAROO PETROL - se siis on käytössä myös ulkomailla!!!!!!!!!!!!!!!!

    • F_kenguru

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1127
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      84
      1007
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      793
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe