sähkö- vai kaukolämmitteiseen rivitaloon?

ensimmäistä asuntoa ostamassa

Kertokaapa kokemuksia: kannattaako ostaa sähkölämmitteinen rivitaloasunto, sillä ne näyttävät olevan halvempia hinnaltaan ja hoitovastikkeeltaan kaukolämmitteiseen verrattuna? Jos ostaa kaukolämmitteisen, ehtiikö muutaman vuoden asumisella tienata takaisin kalliimman ostohinnan? Onko lämmitysmuodolla suurta merkitystä kun myy asuntoa sitten tulevaisuudessa pois?

17

5259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastarannan kiiski

      Eiköhän osto ja myyntihintojen erotus ole samoissa tulevaisuudessakin.Asuminen sinänsä tulee molemmissa suunnilleen saman hintaisiksi,halvemmassahan osa hoitovastikkeesta on sähkölaskun muodossa.Sähkölämmitteisessä voi itse tietenkin säätää asumislämmön kukkarolleen sopivaksi,mutta samalla joutuu villasukat jalassa selittelemään vierailijoille,kuinka "minua/meitä nukuttaa paremmin viileässä".

      Vaan eipä sitä tiedä tulevaisuuden energian hinnoista...

    • Kyllä kaukolämpö nostaa kiinteistön arvoa. Jos kaksi vaihtoehtoa, toinen suorasähkö- ja toinen kaukolämpösysteemissä, niin ainakin minä valitsisin jälkimmäisen hieman korkeammasta hinnasta huolimatta.Lämmityksen käyttökulut ovat alhaisemmat ja luulempa, että tulevat veroratkaisut suosivat kaukolämpöä.

      • nostavat

        "veroratkaisut suosivat kaukolämpöä"
        Niinhän sitä luulisi ...mutta tulevat veroratkaisut nostavat kaikkien energioiden hintaa. Esimerkiksi pellettien ja kaukolämmön hinnat NOUSEVAT TAKUUVARMASTI kun sähkön ja öljyn hinnat nostetaan. Kilpailevien energioiden hinnan nousua käytetään aina härskisti hyväksi. Niin se on aina mennyt ja niin se menee nytkin.


      • nostavat kirjoitti:

        "veroratkaisut suosivat kaukolämpöä"
        Niinhän sitä luulisi ...mutta tulevat veroratkaisut nostavat kaikkien energioiden hintaa. Esimerkiksi pellettien ja kaukolämmön hinnat NOUSEVAT TAKUUVARMASTI kun sähkön ja öljyn hinnat nostetaan. Kilpailevien energioiden hinnan nousua käytetään aina härskisti hyväksi. Niin se on aina mennyt ja niin se menee nytkin.

        Kyllä se on näitä kapitalismin säännönmukaisuuksia, että jos joku energiamuoto kallistuu, kyllä muutkin kallistuvat. Ihan järkeenkäypäähän se on, jos näin ei olisi, tulisi se toinen energialähde suhteettoman halvaksi ja se johtasi tilanteeseen, jossa kysyntä ylitäisi tarjonnan, joka sitten takuuvarmasti nostaa hintaa. Tästä lähinä on kysymys. Kaukolämpö on erittäin helpoa tuottaa bioenergialla(Hakkeella etc.), joten veroa tuskin nostetaan.


    • Harkitse vielä

      Kannattaa ottaa suorasähkölämmitys ja hankkia lämmitystä tukemaan heti ilmalämpöpumppu.
      Eiköhän tuollainen ILP ole jatkossa myyntivaltti ennemmin kuin kaukolämpö.

      • kaukolämmön hylännyt

        Itse elin aiemmin siinä yleisessä harhassa, että kaukolämpö on halpaa. Tarkemmin laskettuna juuri esimerkiksi sähkö/lämpöpumppuyhdistelmäkin on huomattavasti halvempi kuin kaukolämpö ainakin tällä seudulla.


      • lämpö on
        kaukolämmön hylännyt kirjoitti:

        Itse elin aiemmin siinä yleisessä harhassa, että kaukolämpö on halpaa. Tarkemmin laskettuna juuri esimerkiksi sähkö/lämpöpumppuyhdistelmäkin on huomattavasti halvempi kuin kaukolämpö ainakin tällä seudulla.

        kaukonäköisen valinta, ei tarvitse räplätä lämmityslaitteiden kanssa vaan lämpöä riittää vuodesta toiseen vakaaseen hintaan.


      • ac^dc
        lämpö on kirjoitti:

        kaukonäköisen valinta, ei tarvitse räplätä lämmityslaitteiden kanssa vaan lämpöä riittää vuodesta toiseen vakaaseen hintaan.

        Jyväskylän energia:

        1a)kaukolämpö
        - liittymismaksu 2800€
        - perusmaksu n. 20€/kk
        - energia 38€/MWH
        1b) yleissähkö5
        - liittymismaksu 765€
        - perusmaksu 6,29€/kk
        - energia 86€/MWH

        2a) kausisähkö
        - liittymismaksu 765€
        - perusmaksu 20,79€/kk
        - energia 62 - 89€/MWH

        Eli valitsemalla sähkölämmityksen, ovat perustamiskustannukset useita tuhansia euroja pienemmät, perusmaksut kuukaudessa n. 6€ pienemmät ja lisäksi 9kk/vuodesta KAIKKI sähkö halvempaa kuin kaukolämmittäjällä.

        Lisäksi sähkön hinnasta saa S-bonusta (max 5%) ja bonusmatematiikan ansiosta sen nettovaikutus voi olla lähes 10% luokkaa, kaukolämmöstä ei bonusta.

        Mitä taas tulee hinnan vakauteen niin sitä voi molempien lämmitysmuotojen osalta vain arvailla.


    • gggggggggggg

      "... sähkölämmitteinen rivitaloasunto, sillä ne näyttävät olevan halvempia hinnaltaan JA HOITOVASTIKKEELTAAN - kaukolämmitteiseen verrattuna?"

      "Jos ostaa kaukolämmitteisen, ehtiikö muutaman vuoden asumisella tienata takaisin kalliimman ostohinnan?"
      Jos lämpö kuuluu siihen kalliimpaan hoitovastikkeeseen niin millä ajattelit tienata sitä kalliimpaa ostohintaa takaisin?

      • ostohinta

        tulee takaisin kalliimpana myyntihintana. Ei muuten paitsi mukavuutena.


      • gggggggggggg
        ostohinta kirjoitti:

        tulee takaisin kalliimpana myyntihintana. Ei muuten paitsi mukavuutena.

        Jos on muuten samanlaiset huoneistot, mutta
        a :lla. Suuri ostohinta suuri vastike
        b :llä. Pieni ostohinta pieni vastike

        ja a. on parempi koska siitä saa paremman hinnan. Hienoa?


      • vastarannan kiiski
        gggggggggggg kirjoitti:

        Jos on muuten samanlaiset huoneistot, mutta
        a :lla. Suuri ostohinta suuri vastike
        b :llä. Pieni ostohinta pieni vastike

        ja a. on parempi koska siitä saa paremman hinnan. Hienoa?

        Tällä ggggggggggg:llä laskukaavasta jäi jotain pois:Sähkölämmitteistä rivariakin on lämmitettävä,niissäkään ei pärjää naapureista johtuvan lämmön varassa.Kaukolämmitteisessä lämmitys kuuluu vastikkeeseen toisin kuin sähkölämmitteisessä.Rivareissa kuluu vielä sähköäkin vähänlaisesti ok-taloon verrattuna,jolloin perusmaksujen osuus nostaa kWh hintaa.


    • metallikukko

      paikkakuntakohtaista.

      Esimerkiksi täällä Leppävirralla työkaveri mietti hieman tavanomaista suuremman asuinhuoneistonsa lämmittämistä kaukolämmöllä ja päätyi lopulta hakkeeseen.

      Asia olisi kokonaan toinen jos asuisi esim Varkaudessa jossa Enson hukkalämmöt työnnetään aluelämpöverkkoon ja myydään edullisesti asiakkaille.

      Hintaeroa naapuripaikkakunnilla oli muistaakseni 30% .

      • lämmön hinta

        Kaukolämpöä saa halvimmillaan 25euroa/MWH ja kalleimmillaan 70 euroa/MWH.


    • vai ei:

      Sähkölämmitteisessä varmaan hoitovastikkeen halpuus johtuu siitä, ettei siinä ole lämmityksen osuutta. Jokainen osakas maksaa itse lämpönsä ja lämpimänkäyttövetensä.

      Kaukolämmössä taasen kaikki osallistuvat, niin lämmitykseen kuin lämpimään käyttöveden "tekemiseen". Joten silloin toki vastike on hintavampi.


      Tienata ja tienata, mitä lie tarkoitat ? ? ?


      Itse on senverran "laiska" että olen aina valinnut talon, jossa kaukolampö. Nykyinenkin on kaukolämmöllä toimiva, eikä ongelmia ole ollut.

      Aina kun asunnon rakentaa/ostaa, joutuu jonkun lämmitysmuodon napanuoraan, viimekädessä kun sähkö loppuu, loppuu myös kaukolämmollä lämmitys. Tosin silloin on mahdollista, että on olemassa varavirtalähde, joka pyörittää pumppuja, sekä antaa virtaa automatiikalle. Toki ao. järjestelmä on ideaalinen vaihtoeto, mutta mahdollinen.

      Mitää hintapiikkiä kumpaankaan lämmitysmuotoon tuskin tulee, joten vaikutukset asuntojen hintoihin ei vaikuttane.

      Jos valitset sähkölämmitteisen, tee silloin riittävän pitkä sähkösopimus, ettei hetkelliset piikit vaikuta, tosin alaspäin menevä hinta myöskään ei silloin ole hyödynnettävissä.

    • ostaisin

      Jos samaan hintaan saat sähkölämmitteisen niin osta ihmeessä se. Kaukolämpö on monopolitavaraa ja sen hintaa et pysty koskaan kilpailuttamaan. Hinta voi olla mitä tahansa tulevaisuudessa. Sähkön hinnan pystyy edes kilpailuttamaan. Asumiskulut harvoin poikkeavat olennaisesti toisistaan pienissä osakkeissa. OKT:ssa kaukolämpö ei kannata koskaan.

      • .........

        Sähköpuolellakin on tuo verkkomonopoli. Firmat näyttävät tekevän sitä, että kulutusmaksua kilpailun nimissä vedetään alas ja samaan aikaan verkkomaksut nousevat. Jo nyt pienkuluttaja maksaa pirunmoista hintaa kilowattitunnista tuon asian takia. Että suo siellä vetelä täällä.
        Ainoa lämmitysmuoto, jota monopolit eivät pahemmin uhkaa, on puulämmitys, mutta se taas vaatii pientä puuhastelua, josta kuitenkin saa melkoisen palkan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3219
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3087
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2952
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2631
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2132
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1699
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1667
    8. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1659
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1655
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1576
    Aihe