Saattaa ja saakin kuulostaa tyhmältä,mutta täytyy vaan saada kertoa ja kysyä.
On vaikea käsitellä näitä asioita jotka tekee minut masentuneeksi,on läheisiä ja ystäviä mutta eivät ne näe eikä tunne minun tuskaa..Mielessä on itsemurha,ollut jo pitkään,en tahdo kuolla,tahdon vaan satuttaa itseäni sen verran että pääsisin sairaalaan,tiedän että se auttaa ja kaikki jotka välittää tulee luokseni ja saisivat olla mun tukena,auttaa jne..
Vinkkejä? kaipaan niitä kovasti,kaipaan ihmisiä jotka välittää minusta ja tiedän että ne välittää sen verran että kun/jos sattuu jotakin niin ne ja pysyy mun luona sen verran että on hyvä olla.
Kaikki ajatukset on ihan sekaisin,itkettää ja haen ratkaisuja,en halua kuolla mutta tsemurha on mielessä niin paljon että oli pakko kirjoittaa tänne..
Jos vinkkejä ei tule,elämäni taitaa päättyä koska ei ole enää voimia yksin jaksaa kaiken tän,pääsis osastolle niin kaikki ois hyvin ja kaikki rakkaat olisivat lähellä..
itsemurhan
6
763
Vastaukset
- psyk.polille.
Saat hoitoa
- Depiskus
Hyvä että et tahdo kuolla; sehän on elämän perusedellytys. Ja, näinhän se valitettavasti on etteivät läheisetkään meidän sisäisiä tuskiamme yleensä huomaa, varsinkin kun ihminen yleensä vaistomaisesti yrittää esittää muille, että "ei mulla mitään hätää ole..." Tai jos joku huomaakin, että läheisellä on jotenkin vaikeeta, niin voi oa että tuntee ittensä tosi avuttomaksi, sen suhteen että mitä voisi tehdä toisen hyväksi. Nää kun on niitä vaikeimmasta päästä asioita käsitellä. Joten koita ymmärtää myös läheisiäsi. Yleensä se on parasta "apua", jos voit avoimesti kertoa jollekin luotettavalle ystävälle vaikeuksistasi ja pahasta olostasi; sekin auttaa monasti jo pääsemään pahimman yli tai helpottaa kuitenkin kun saa hieman purkaa sitä pahaa oloaan.
Itse olen nykyisin uskossa, muuta jo silloin kun en vielä ollut, niin joskus kun oli pahoja aikoja, sain uskovilta rukousapua. Eräät ihmiset rukoilivat tilanteeni puolesta. Ja kyllä se vain auttoi, niin että mieli kummasti rauhoittui kuohunnastaan.
Jeesus Kristus saakoon myös sinua rauhoittaa, niin että mielesi maailman kuohunta rauhoittuu ja paniikki hellittää. Siunausta sun elämään! Olen itsekin aikoinani nuorena tyttönä harkinnut itsemurhaa, mutta sitten olen ajatellut, etten anna periksi-katson mitä muuta elämä tuo tullessaan.Olin silloin kaunis ja ehkä vähän ujo, joten en saanut poikia huomaamaan minua. Kerran eräs mies sanoi minulle, että mitä noin kaunis tyttö tekee yksin ravintolassa. Se tietty kohensi vähän itsetuntoa. Juuri ujous on usein yksinäisyyden takana. Ajattelin, että haluan aikoinani lapsia, haluan hoitaa heitä ja antaa heille hellyyttäni.Se antoi minulle voimaa lisää. Ei itsemurha ole todellakaan mikään ratkaisu. Jouduin tai sain jo nuorena käydä mielenterveystoimiston psykiatrisella poliklinikalla juttelemassa ja käyn siellä edelleen, vaikka lapset (2) ovat jo molemmat maailmalla.Menin aikoinaan naimisiinkin, mutta erosin 20 avioliittovuoden jälkeen miehen alkoholin väärinkäytön vuoksi.Kehotan sinuakin menemään em. paikkaan tai paikkaan, jossa autetaan henkisesti "hajonneita" ihmisiä. Toivon tämän kirjoituksen myötä sinulle rohkeutta ja voimaa tarpoa eteenpäin.
- maringa
Tahtoisin toivoa sinulle jotakin oikein hyvää,
enkelin siipien havinaa, onnea, iloa, syvää.
Näillä laulun sanoilla haluan antaa sinulle elämän iloa ja rakkautta. Jos haluat jutella ihmiselle, joka ymmärtää niin ota toki yhteyttä. Itsekin kaipaan juttuseuraa, ei mullakaan ole ketään kaveria, joka ymmärtäisi.
- yxi meistä
Sinä ole jäänyt jotain paitsi,huomiota jota mielessäsi saat vahingoittamalla itseäsi.Nyt unohdat nuo kuoleman ajatukset,se tulee aikanaan halusit tai et!Jos vahingossa vaikka onnistuisit niin ei ne kukat arkulla paljon sinua ilahduta!En todellakaan tiedä miksi olet niin surullinen mutta kyllä maailmaan suruja mahtuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1653530Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem492617Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332584Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k142399Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️232243Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien831962Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91928Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1611846Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31683Nyt trollataan ainoastaan maahanmuutosta!
Unohdetaan hallituksen leikkaukset ja Perussuomalaisten valheet ja nostetaan Perussuomalaiset uudelleen suureksi 💪711552