Eli pitäis mennä kohta puolin katsastamaan auto, mutta vasta jonkin aikaa sitten kortin saaneena sekä auton omistajana en oo käynyt katsastamassa autoa. Jotain tietoja sain nettisivulta, esim rekisteröintitodistus mukaan..
Paljonko katsastus yleensä vie aikaa noin suurinpiirtein? Paljon maksaa suunnilleen? Tai edellisistä keskuteluista päätellen hinnat vaihtelee.
Paljonko katsastus yleensä vie aikaa noin suurinpiirtein? Paljon maksaa suunnilleen? Tai edellisistä keskuteluista päätellen hinnat vaihtelee.
Vastaukset 7
Vanhimmat
satanen rahaa mukaan. Itse katsastus kestää vartin, joten hyvän palkan ulkomaalainen sijoitukselleen saa, mistä kiitos kuuluu kartellille.
Katsastustoiminta on hyvää bisnestä. Tilat eivät maksa mitään, siivoojakin käy ilmaiseksi, koneet ja testerit eivät maksa, henkilökunnasta on vain niin suuri pula että kilpailuttavat itsensä kuka halvimmalla tulee töihin. Pakollinen vuosittainen koulutus samoin kun uuden alalle tulevan katsastusmiehen pakollinen koulutus eivät maksa. Arvonlisäveroakaan ei tarvitse maksaa.
Siksi ne muutamat kympit, jotka auton omistaja maksaa, rikastuttavat hetkessä omistajan.
Tervetuloa katsastusyrittäjäksi
Tyhmä kysymys, mutta kun itsekin olen viemässä ensimmäistä kertaa ja en tiedä eli mikä osa rekisteritodistuksesta pitää olla mukana?
Saako katsastusta seurata vierestä? Entä voiko koeajolle lähteä mukaan? Eikai voida pakottaa antamaan autoa vieraan insinöörin käyttöön vailla valvontaa?
ykkös osa mukaan eli tekninen osa. Se on se osa missä on ainoastaan auton tietoja ja omistajan tiedot.
kakkos osassa eli luovutusosassa lukee sitten auton myyntiin liittyviä tietoja.
Katsastusta saa seurata vierestä voit mennä autoon tai suoraan halliin.
Auto on pakko luovuttaa tuntemattomalle insinöörille/teknikolle ja nykyään insinööri hakee auton pihalta ja suorittaa kaikki ajot ja siirrot. Katsastaja voi kyllä pyytää hallissa sinua siirtämään autoa himeman jos se nopeuttaa työntekoa, Tosin sinun ei ole pakko niin tehdä. Mitään mittauslaitteita tai nostimia et saa käyttää vaikka katsastaja luvan antaisikin.
Mutta on vielä olemassa muutamia katsastusasemia jossa asiakas joutuu ajamaan auton paikkaan x ja odottamaan vuoroaan. Tosin niitä on harvassa.
Jos on jotain kysyttävää katsastukseen tai auton ylläpitoon liittyen. Katsastajalta voi kysyä ja yleensä myös niihin kysymyksiin vastaavat.
On ensimmäinen ja viimeinen kerta katsastuksessa. Turha katsastus poistuu Suomesta.
Ja taas sinä toistat itseäsi. Et tainut pääsiäisenä saada naista? Elä huoli et tule saamaan vappunakaan. Et ole tainnut kuulla ettei naiset pidä miehistä jotka toistavat itseään. Saatikka sitten valehtelevat.
Kokeile uutta taktiikkaa, rupea Buddalaiseksi. Saat yliopiston fukseilta irotpisteitä