Teurastamolla työskentelevä ystäväni väitti, että suurin osa teurastettavista hevosista on 8-15 vuotiaita raviuransa päättäneitä jalostukseen kelpaamattomia eläimiä, ja niitä kuulemma riittää... Onko totta?! Järkytyin meinaan tiedosta todella.
onko totta?!
hope not
9608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllähän tuo paikkansa pitää, sillä lämppäreitä, jotka eivät mene ravureina tarpeeksi hyvin, myydään luikuhihnalta. Ja kukapa haluaisi ostaa jonkun lämppärin ratsuksi, joka ei osaa mitään???
Lämppäreitä syntyy niin hurjasti, että niitä on jo pakko teurastaa välillä. Ikävä kyllä. Suomenhevoset menevät kaupaksi kyllä, mutta ei lämpöiset! :|
En kauheasti ihmettele, ex-ravurit eivät kyllä kummoisia ratsuja ole (varsinkaan just lv:t kun tuppaavat olemaan melko hermostuneita...)
HUOM!! Ei kiitos mitään viestejä että "senkin eläinrääkkääjä mulla on niiiiiin ihana ex-ravuri lv", en halua mollata niitä, kirjoitan vain omien kokemuksieni mukaan. Eikä pidä unohtaa että toki poikkeuksiakin löytyy.
Miksi terveitä(?) melko nuoriakin hevosia tapetaan? Siksi kun eivät tuota omistajalleen rahaa? Aika p*skamainen asia, meinaan...
Niinpä. Hevosista jaksetaan näköjään huolehtia vain rahan takia, ainakin joillain hevosurheilun osa-alueilla... Ja kun näistä ei kovin hyvää hintaa saa vaikka myisi ratsuksi, sillä näitä ei ole "tehty" taikka koulutettu kantamaan ihmistä selässään vaan kilpailemaan raveissa, niin sitten ei jakseta miettiä asiaa sen enempää.
Herranjestas! Kyllä vähän itseäkin kuvotta tuo mutta
kuitenkin, jos on pakko valittaa, niin ostakaa nuo lämppärit..
mihin muualle nuo otukset joutuvat, jos niitä ei kukaan huoli, ja omistaja ei halua. Näin se valitettavasti menee, joten jos on pakko valittaa, niin ostakaa itse itsellenne.
ostappa sieltä sitten ittelles ne lämpöset ja mieti sen jälkeen uudestaan kun pidät hevosia millä ei voi tehdä mitään ja syövät sinut perikatoon
...esteitä uransa jatkamiseen, sairas, loukkaantunut tms. tai omistaja ei halua hevosta pitää.
Teuraaksi meneminen on hevoselle kylläkin armollinen vaihtoehto jossakin suhteen. Mielummin annan hevoseni teuraaksi, kuin pistäisin sen kiertoon, missä se mahdollisesti koko elinaikansa vaihtaisi omistajaa useaan otteeseen. Ja ongelmana on vielä, jos hevoselle ei olisikaan ostajia, mitäs sitten. Teurasauto on tässäkin vaiheessa hieno vaihtoehto. Hevoset kuolevat kivuttomasti. Samalla tavallahan ne naudat ja siatkin joutuvat teuraaksi, miksei siis hevosetkin?
Tuleehan niitä hevosia lisää, ja kuten edellinen sanoi, teurastamo on parempi vaihtoehto kuin kierto. Mutta jos hevonen on muuten hyvä mutta se ei juokse tarpeeksi paljon rahaa omistajallee, ja omistaja päättää teurastaa sen, niin se on jo ehkä vähän liikaa.