Hei olen menossa tässä kesäkuussa estekisoihin mun hoitoponilla. Oon 9v ja harrastanu poneja/hevosia 2v
En oo hypänny esteitä kauaa joten tarvitsen apua.
KYSYMYKSET:
Hoitoponini on ravuri!
1.Miten kannukset esteissä?
2.Miten pohkeet?
3.Miten ravureilla esteet?Hoitsuni on 5v ja kiltti!
Toivottavasti saan ohjeita!
APUA ESTEILLE!!
7
662
Vastaukset
- ...
En tiedä muuta vastata, kuin että kannukset ovat tarkoitettu kokeneille ratsastajille.
- Heppahullu98
Moi!
Minun mielipieeni kannuksista on ok.
Minun mielestä kannuksia voi käyttää kuka vain,(paitsi jotka ei osaa käyttää niitä).
Olen ratsastanut nyt noin 2w ja käytin kannuksia.
Eli minun mielipiteeni on että käytä vain kannuksia mutta älä hakkaa hevosta.
- agrologi
Ymmärsinkö oikein? Hoidat Shetlanninponia, joka kilpailee poniraveissa ja jota valmennetaan ensisijaisesti niitä varten. Nyt olet kuitenkin (ilmeisesti ponille vaihteluksi) menossa sen kanssa pieniin estekisoihin.
1. Kannuksilla vahvistetaan pohkeiden viestiä hevoselle. Siis silloin kuin pohkeelle tarvitaan vähän ektra vaikutusta käännetää varpaita hiukkasen ulospäin pohkeen puristuksen yhteydessä, jolloin pohkeen lisäksi myös kannus osuu hevosen kylkeen. Kannuksia ei saa käyttää ratsastajat, joiden pohje ei pysy vielä vakaasti hevosen kyljessä, vaan vispaa edestakaisin esim. kevennyksen tahtiin.
2. Ennen estettä varmistetaan, että hevonen liikkuu reippaasti eteenpäin (yleensä laukaa, mutta myös ravissa voi hypätä), mutta toisaalta kuuntelee myös ratsastajan pidätteet. Tällöin ohajt on tuntumalla, mutta hevosta ei turhaan nyitä suusta, vastaavasti pohkeet on rauhallisesti kiinni hevosen kyljissä. Tällöin jos hevonen meinaa hidastaa vauhtia on helppo puristaa pohkeet tiukemmin kylkiin ja vastaavasti jos hevonen meinaa innostua liikaa tehdä pieni pidäte, jolla vauhti tasataan taas sopivasti.
Kun hevonen liikkuu sujuvasti se ohjataan kohti ensimmäistä estettä ratastajan katse on esteessä jo edellisessä kurvissa, jotta saa ohjattua hevosen suoraan kohti estettä. Kun hevonen etenee suoraa estettä kohti ratsastaja nostaa katseensa esteen yli ja tarkkailee koko ajan että hevosen liike pysyy tasaisen reippaana (hidastaa tai lisää vauhtia tarpeen mukaan ohjilla, istunnalla ja pohkeella).
Kun hevonen ponnistaa mukautuu ratsastaja hyppyyn työntämällä ylävartaloaan vähän eteen ja myötäämällä kädellä kohti hevosen korvia, jotta hevonen voi venyttää kaulaansa. Pohje pysyy koko ajan vakaana paikallaan. Hypyn aikana ratsastaja kääntää katseensa kohti seuraavaa estettä.
Hypyn jälkeen ratsastaja palaa takaisin tavalliseen istuntaan (joko perusistunta tai kenttäistunta) ja alkaa ohjata hevosta kohti seuraavaa estettä.
Siis ennen estettä pohjetta käytetään tarpeen mukaan, kuten kouluratsastuksessakin (siis säädellään vauhtia ja taivutetaan hevosta kaarteisiin). Hypyn aikana pohje pidetään mahdollisimman vakaana omalla paikallaan.
3. Ravihevosella voi ratstaa osana valmennusta. Jos hevosta on koulutettu myös ratsuksi (se siis ymmärtää pohkeet ja pidätteet ja osaa nostaa laukan ja laukata sujuvasti), sillä voi myös hypätä vaihteluksi. Ravurilla on kuitenkin muistettava, että ravaaminen on niiden päätyö, joten laukka on usein haparoivempaa tahdittomampaa, kuin ratsuilla, joilla laukataan päivittäin. Niinpä ravureilla ei kannata hypätessä panostaa samalla lailla tiukkoihin käännöksiin lyhyisiin teihin vaan keskittyä enmmänkin tulemaan joka esteelle tahdikkaasti sopivassa temmossa, vaikka tällä tavalla ei voittoja kisoista tipukkaan. - påelo
ponin pitää olla hyvin koulutettu ennen kun kisaat sillä. EI KANNUKSIA! Niistä ei ole kun haittaa, jos ei ole paljoa hypännyt. pohkeet pidät tasaisesti kyljissä, et heiluta niitä tai häiritset ponia. siinä pari vinkkiä.
- Heroiinkikani
1.Et saa käyttää kannuksia jos oot ratsastanut vasta 2 vuotta!!
2.Tavallisesti!
3.Riippuu yksilöstä - ett
jos hevosesi on ravuri, oletko laukannut sillä? Menikö se hyvin, vai oliko sillä tasapaino hakusessa? Jos oli, ei se kauhean mielellään esteitä pomppisi. Jos se on kuitenkin hypännyt ennemmin, eikä oo ollut mitään vikaa, saattaa hoitsusi onnistua:D Onnea!
- hepo 12345
1: kannuksia pitää osata käyttää. jalka pitää olla suorassa ettei kannukset vahingoita hevosta eikä töröttää ulos päin niin kun ratsastus tunneilla tehdään.
2: kun on kannukset niin pohkeet ei saa olla niin että varpaat osottavat taivaaseen. sun pitää varpaitten kohalla pikkasen taivuttaa vaan.
3: jos hoitoponisi menee kovaa niin sun pitää pidättää sitä esteen kohdalla että et saa antaa sen mennä kovin lujaa esteitten luo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle441721Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2831709- 231578
- 961316
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71238Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101077Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii66986Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86960Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66935Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko13921