Sain pääsiäislahjaksi ruukkukukan, jossa on pienet keltaiset kukat 'ryppäinä' ja paksut sileäpintaiset lehdet. Mikähän kukka voisi olla kyseessä ja miten sitä hoidetaan, säilyykö pitempään ja kukkiiko uudestaan vai onko vain kerran kukkiva? Tässä linkissä olevassa kuvassa kukka näkyy, ei ole siis tuo narsissi ;-)
http://www.kouvolankukkakauppa.fi/kauppa/index.html?target=AjankohtaistaPvdvdsivdinen.html
Tietääkö kukaan mikä kukka?
6
645
Vastaukset
- Helmituuli
Kasvi on keltakukkainen tulilatva.
- Pekupeksa
Kasvisi on tulilatva, ja kurkkaapa tuolta keskustelusivulta, sieltä löytyi aika kivoja vinkkejä sen hoidosta. http://puutarha.net/index.asp?s=/keskustelu/keskustelu.asp?id=1282
- sirkka**
joka on mehikasvi ja siitä on jalostettu monen värisiä muunnoksia. Kasvia on vaikea saada kotioloissa kukkimaan uudestaan, mutta sitä voidaan kasvttaa myös viherkasvina. Sietää paahdeta ja kuivahtamistakin. Tulilatva sopii myös parvekeksviksi.
Mulla on ollut joskus pihakukkana punaisia tulilatvoja mutten ollenkaan osannut yhdistää tähän keltaiseen. Hoitovinkit olivat myös mielenkiintoisia, katsotaan nyt miten käy tämän tapauksen kanssa!
- kukka
Tulilatva on kertakäyttökukka,sen voi heittää menemään kun on kukkinut.Uudet maksavat vain 2-4 euroon.Harvoin kukkii uudelleen.Tulilatvan kerrotut kukat ovat kauniimpia kuin tavalliset.
- Helmituuli
Siellä on hoito-ohjeita! Siis Pekupeksan laittamassa linkissä.
Tulilatva on mehikasvi, joka sietää kuivuuttakin. Kukkii toisinaan uudestaankin, joten en heittäisi pois, sillä vihreänäkin se on kaunis ja sen voi laittaa vaikka amppeliin, kun oksat kasvavat pitkiksi. Oksista saa myös helposti pistokkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2054954Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy374262Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2002711Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171272297- 601901
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1121811- 671774
- 2081644
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1521212Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.241964
