Tietääkö kukaan mikä kukka?

6

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helmituuli

      Kasvi on keltakukkainen tulilatva.

    • Pekupeksa
    • sirkka**

      joka on mehikasvi ja siitä on jalostettu monen värisiä muunnoksia. Kasvia on vaikea saada kotioloissa kukkimaan uudestaan, mutta sitä voidaan kasvttaa myös viherkasvina. Sietää paahdeta ja kuivahtamistakin. Tulilatva sopii myös parvekeksviksi.

    • Mulla on ollut joskus pihakukkana punaisia tulilatvoja mutten ollenkaan osannut yhdistää tähän keltaiseen. Hoitovinkit olivat myös mielenkiintoisia, katsotaan nyt miten käy tämän tapauksen kanssa!

      • kukka

        Tulilatva on kertakäyttökukka,sen voi heittää menemään kun on kukkinut.Uudet maksavat vain 2-4 euroon.Harvoin kukkii uudelleen.Tulilatvan kerrotut kukat ovat kauniimpia kuin tavalliset.


      • Helmituuli

        Siellä on hoito-ohjeita! Siis Pekupeksan laittamassa linkissä.

        Tulilatva on mehikasvi, joka sietää kuivuuttakin. Kukkii toisinaan uudestaankin, joten en heittäisi pois, sillä vihreänäkin se on kaunis ja sen voi laittaa vaikka amppeliin, kun oksat kasvavat pitkiksi. Oksista saa myös helposti pistokkaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1192
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      46
      631
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      304
      558
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      543
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe