mistä saan

onko velalle hankittu yksipuolinen tuomio käräjäoikeudesta?

Eli velka on 6 vuotta vanha. Nyt siitä tulee vuosien jälkeen muistutuksia, mistä saan tietää onko velka jo vanhentunut, kun perinjänä on tuo julkisuuttakin saanut sergel oy?

Asiallisia vastauksia kiitos!
3778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

moi! ehkä vähän saat vastauksia..

yksipuolinen tuomio
-voidaan antaa jos vastaja ilman laillista estettä on laiminlyönyt tuomarin vaatiman kirjallisen lausuman tai jäänyt pois valmistelun istunnosta(->pakoileva vastaaja voidaan tuomita, vaikka ei olisikaan "tietoinen" että haasteen tiedoksianto on tapahtunut)
-ypt:n uhasta ilmoitetaan ensivastauspyynnössä
-tuomio voi olla ulosottoperuste vaikkei olisikaan vielä lainvoimainen(eli siihen voi vielä hakea muutosta) ja ulosmittaus voidaan sen nojalla toimittaa loppuun asti
-ulosmittauksessa ollaan velalliseen yhteydessä,eli se ei voi tapahtua 'salaa'
-jos ulosoton täytäntöönpanon yhteydessä käy sopivasti päinsä, ulosottomiehen tulee hakijan pyynnöstä antaa vastaajalle tiedoksi hakemukseen liitetty, lainvoimaa vailla olevan yksipuolisen tuomion jäljennös tai sellainen yksipuolinen tuomio, jossa olevan merkinnän mukaan sitä ei tarvitse liittää ulosottohakemukseen



velan vanhentuminen
-vanhentumisen katkaisevia toimia ovat mm. velkojan esittämä suoritusvaatimus tai muu velkaa koskeva muistutus
-yleinen vanhentumisaika on 3 vuotta, mutta katkaisevan toimenpiteen jälkeen alkaa aina uusi entisen pituinen vanhentumisaika

ulosottoperusteen määräaika
-luonnollisen henkilön kohdalla 15 vuotta lainvoimaisen tuomion tai muun lopullisenulosottoperusteen antamisesta
-20 v kun velkojakin luonnollinen henkilö(ei sinun tapauksessasi?)
-määräajan umpeuduttua ulosmittaus estyy lopullisesti
-VELKA EI VANHENE umpeutumisemn seurauksen jos tehdään katkaisutoimia mutta sitä ei voida enää panna pakolla täytäntöön, eli periaatteessa sitten vain täytyy saada maksu velallisen omantunnon mukaan...eli yleensä velkasopimuksella voidaan tuolloin pyyhkiä pers...
-jos kuitenkin ennen umpeutumista ulosotto ehditty alkaa JA viedä ulosmittauskohteen yksilöivään ulosmittauspäätökseen, tämän kohteen ulosmittausmenettely saa jatkua
-vilpillisesti toimineen velallisen tapauksessa voidaan tuomioistuimen päätöksellä jatkaa ulosottoperusteen määräaikaa vielä 10 vuodella jos jatkamista vaaditaan 2 vuoden kuluessa määräajan päättymisestä

Äänestä
  • sorry. lisätietoa.

    ypt:n tiedoksisaanti
    -voittopuolen oma asia, milloin huolehtii tiedoksiannosta
    -usein ulosottoviranomaisen kautta(toimittaa ypt:n ulosottoon)

    Äänestä

  • Pitääkö ulosottomiehen lähettää aina velalliselle ilmoitus, kun velkoja katkaisee velan vanhentumisen, vaikka velallinen olisikin tuomittu hiljattain varattomaksi jonkun muun velan perimisen yhteydessä? Vai ajatteleeko ulosottomies, että velalliselta ei saa mitään sen hetkisten tietojen mukaan ja kirjaa vaan perinnän uusimisen rekisteriinsä, eikä ilmoita mitään velalliselle?

    Pitääkö velkojan lähettää velallisellekin karhukirje, mikäli haluaa katkaista velan vanhenemisen? Vai riittääkö pelkkä ulosottomiehelle ilmoittaminen?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tietää kirjoitti:

onko velalle hankittu yksipuolinen tuomio käräjäoikeudesta?

Eli velka on 6 vuotta vanha. Nyt siitä tulee vuosien jälkeen muistutuksia, mistä saan tietää onko velka jo vanhentunut, kun perinjänä on tuo julkisuuttakin saanut sergel oy?

Asiallisia vastauksia kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu