Suojaako ihan ohuet n. 2-3 cm paksut alustat teltassa kosteudelta ja kylmyydeltä ? Ne kun olisivat halvin ratkaisu "kerran kesässä" retkelle. Paremmat kun maksaa n. 3o e.
Teltan alustat ?
12
5315
Vastaukset
- Jopi
Jos kalliin hinta hirvittää, niin laita tarvittaessa kaksi halpista päällekkäin. Eristyksen puolesta yksikin riittää kesäkäyttöön, mutta kaksi on pehmeämpi.
Mukavia retkiä! - tunturikettunen
Elikäs samaa mieltä, jos kesäaikaan menee niin kyllä pienelläkin alustalla pärjää. Tai vaikka sillä, että on havuja teltan alla.
Oma alusta ei taida paljoa senttiä enempää olla ja hyvin on pärjätty. Tosin ei se paksuus kerro kaikkea eli materiaalikin ratkaisee. Mutta eikun telttailemaan vaan. :) - sen olla pitaa
Oma kokemukseni 10 vuoden ajalta on: ei suojaa.
Retkipatja on yksi kaikkein tarkeimpia asioita telttilussa. Ei voi nukkua, jos patja ei pida lampoa ja kostetta pois. Pikku hiljaa aloin sen huomaamaan, en heti. Ihmettelin ensin kauan, miksi palelin yolla. Sen retkipatjan pitaa olla paksu ja ehka viela useampia paallekkain. Ei millan voi nauttia telttaretkeilysta, ellei nuku yolla lampimasti. Sijoita nimenomaan paksuun patjaan.- tunturikettunen
tarpeesta. Täysin samaa mieltä mikäli retkeilee vähänkin enemmän kuin tuon kerran kesässä. Tai vähänkin kylmemmässä säässä. Tällöin alusta on yksi tärkeimpiä asioita. Mutta ap:n tapauksessa mielestäni aivan sama ja markettialustoilla pärjää ihan hyvin.
Tietty tuo nukkumismukavuus muuten. Ohuella patjalla ei tosiaan välttämättä saa hyvää asentoa mutta tuokin taitaa olla yksilökohtaista. - retkeilijätärtär
tunturikettunen kirjoitti:
tarpeesta. Täysin samaa mieltä mikäli retkeilee vähänkin enemmän kuin tuon kerran kesässä. Tai vähänkin kylmemmässä säässä. Tällöin alusta on yksi tärkeimpiä asioita. Mutta ap:n tapauksessa mielestäni aivan sama ja markettialustoilla pärjää ihan hyvin.
Tietty tuo nukkumismukavuus muuten. Ohuella patjalla ei tosiaan välttämättä saa hyvää asentoa mutta tuokin taitaa olla yksilökohtaista.... et laittasin sitä ohutta alle eristämään kylmän nousun maasta ja ostasin sitte sellasen kevyen puhallettavan ilmapatjan ihan mukavuussyistä,sillä mikään ei karsi kylmän ohella retkeilyhaluja tehokkaammin kuin kipeä selkä,joka on tullut liian kovasta alustasta!
Ja sitä samaa puhallettavaa patjaa voi sit käyttää vaikka uimapatjana,kuha varoo pahimpia risukoita. - Kokemusta ei luuloa
retkeilijätärtär kirjoitti:
... et laittasin sitä ohutta alle eristämään kylmän nousun maasta ja ostasin sitte sellasen kevyen puhallettavan ilmapatjan ihan mukavuussyistä,sillä mikään ei karsi kylmän ohella retkeilyhaluja tehokkaammin kuin kipeä selkä,joka on tullut liian kovasta alustasta!
Ja sitä samaa puhallettavaa patjaa voi sit käyttää vaikka uimapatjana,kuha varoo pahimpia risukoita.No joo...Älä osta niitä markettejen halpis patjoja. Marssi K-rautaan vaikka ja osta routamattoa, saat halvalla kohtuullisen hyvän makuualustan.
- retkeltäjätärtär
Kokemusta ei luuloa kirjoitti:
No joo...Älä osta niitä markettejen halpis patjoja. Marssi K-rautaan vaikka ja osta routamattoa, saat halvalla kohtuullisen hyvän makuualustan.
Kokeile sitä routamattoa puristamalla; jos se painuu littaan ja jää litaksi,niin älä sellaista osta.
Jos se on sellaista kimmoisaa ja palautuu muotoonsa,niin eiku kassalle.
Tuostahan voisi tehdä teltan lattian kokonaan peittävän alustan ja siihen nukkumakohdalle joko paksummalti tai se ilmapatja yms. - marketeissa
Kokemusta ei luuloa kirjoitti:
No joo...Älä osta niitä markettejen halpis patjoja. Marssi K-rautaan vaikka ja osta routamattoa, saat halvalla kohtuullisen hyvän makuualustan.
YHTÄPAKSUKI MITÄ EROA??
- kyselijäöjkl
k raudas routaeriste solumuovii maksaa metri*200cm 9,9e
ja telttapatjat prismois ym noin 3-5e 170*0,5m eli??
sitte etola ja ym myy muita alustoja hininat ojasta lettoon - näin se menee...
porontaljaa parempaa makuualustaa saa hakea
- atlatl
... Katkeilevat karvat ja iso pakkauskoko.....
Muuten kyl tykkään ittekki porontaljalla kelliä...
Pärjäät kyllä routamatolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!571701Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1311353Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701231La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10826- 62785
- 69681
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko38512- 36467
- 45466
- 52442