Hyvä mansikkainen booli?

ohjeita tänne!

haluaisin tehdä juhliini raikkaan mansikkaisen boolin ja en tiedä mitä viinaksia siihen laittaisi.. kuulostaako tämä pahalle (itse kehitelty..)

0,25l mansikka likööriä
0,35l vodkaa
1l spritea
jäitä
mansikoita

3

1535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorma!

      Booli tarvitsee myös "hapanta runkoa". Yleensä halpaa viiniä tai itse suosin nykyisin siideriä.

      Lisäisin kyseiseen booliin 1/2 litran pullon siideriä tai 3/4 l pullon 4,7% kevytviiniä. Molempia saa myös mansikanmakuisena. Sprite ehkä hieman vähemmän, tai no sehän on makuasia.

      Muutoin resepti näyttää hyvältä!

      Vinkki: Kun kesän mittaan mansikoita tulee myyntiin niin voit laittaa pienehköjä mansikoita jääpalarasian lokeroon, vettä päälle ja pakastimeen. On kivan näköinen koriste lasissa jääpala jonka sisässä on kokonainen marja.

      • maria12

        Minullakin on suunnitelmissa tehdä yojuhliini mansikkaboolia, jotain peruskamaa, eli mansikkalikööriä, perusalkoholia (~40%), valkoviiniä (?) ja spritea/vissyä. Kysymys kuuluukin, on merkitystä mitä valkoviiniä mansikkabooliin kannattaa laittaa? Entäs onko vissy parempi kuin sprite? En ole ennen itse valmistanut boolia, joten apua kaivataan.. :) kiitos jos joku voisi vastailla.


      • ahihug
        maria12 kirjoitti:

        Minullakin on suunnitelmissa tehdä yojuhliini mansikkaboolia, jotain peruskamaa, eli mansikkalikööriä, perusalkoholia (~40%), valkoviiniä (?) ja spritea/vissyä. Kysymys kuuluukin, on merkitystä mitä valkoviiniä mansikkabooliin kannattaa laittaa? Entäs onko vissy parempi kuin sprite? En ole ennen itse valmistanut boolia, joten apua kaivataan.. :) kiitos jos joku voisi vastailla.

        Alkolaisilla on varmasti hyviä vinkkejä siitä, mitkä ovat oikeat mittasuhteet ja mitä ainesosia kannattaa käyttää. Esim. viinin valinnassa saa ammattimaista apua.

        Mansikkalikööri on aika makeaa, joten Spriten kanssa kannattaa olla aika varovainen. Suosittelisin ennemmin Vichyn käyttöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5470
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2737
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      102
      1982
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1474
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1433
    Aihe