Onko kellään kokemuksia Saunalahden mobiililaajakaistasta?
Oon ite hankkimassa sellaistam kun meille ei oikeen noita edullisia langallisia laajakaistoja saa. Ennen sai mutta ny ei esim. Saunalahdelta ja Elisalta eikä Welholtakaan saa tavallista laajakaistaa.
Toimiiko mobiililaajakaista?
Oon ite hankkimassa sellaistam kun meille ei oikeen noita edullisia langallisia laajakaistoja saa. Ennen sai mutta ny ei esim. Saunalahdelta ja Elisalta eikä Welholtakaan saa tavallista laajakaistaa.
Toimiiko mobiililaajakaista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä Sauniksella ainakin on myynnissä kaikki ihan tavalliset adsl_liittymät.Mitähän mahtanet tarkoittaa?
http://saunalahti.fi/gsm/mobiililaajakaista.php
Kaikki eivät asu riittävän lähellä puhelinkeskuksia adsl:n saamiseksi.
älä tilaa saunalahdelta. jos avaat paketin eikä miellytä / toimi. niin et voi palauttaa vaikka olet tilannut laitteen postimyynnistä. laittavat vialliset laitteet huoltoon eivätkä tarjoa mitään tilalle.sopimusta ei siis saa peruttua vaan täytyy odottaa koska laitteen saa huollosta.
Älä tilaa muutenkaan mobililaajakaistaa. Se ei toimi luvatusti luvatuilla noeuksilla. Sitä pystytään rajoittamaan jo sopimuksella. Sopimuksen purku on paketin avaamisen jälkeen mahdotonta huolimatta siitä, että palvelu ei toimi sopimuksen mukaisesti.
Mobililaajkaista on miltei sama kuin modemiyheys puhelimella.
Minulla pelittää dadapaketti384 pääsääntöisesti yli 200 kbps, vaikka olen taajaman reunalla. Olen ihan tyytyväinen hinta-laatusuhteeseen. Tosin voisikohan huawein 220 -modeemiin asentaa antennin? Olen niin lähellä UMTS -verkoa, että jollain vippaskonsteilla voisin saada tuon 384 halhtuun?
Ikävä kyllä on todettava, että asun sillä parhaalla alueella kartan mukaan. Yhteys kuitenkin vaihtelee valtavasti ja johtuu siitä, että Saunalahti voi säädellä mobililaajakaistan yhteyksiä. Yhden megan yhteydestä ei voi lainkaan puhua.
Tietysti, jos asut sellaisella alueella, josta on vaikea saada muuta yhteyttä, niin tämä on yksi mahdollisuus. Samoin sopiva kännykkä voi olla aivan hyvä mobililaajakaistaan. Huawe ei kuitenkaan ole se mahdollisuus.
Sopimuksen purku ei ole mahdollista, jos olet avannut paketin vaikka yhteys ei toimi niin kuin luvataan. Olisi mielenkiintoista saada yhteys sellaisiin henkilöihin, jotka aikovat todella purkaa jujutuksen.
Katso kuuluvuuskarttaa Saunalahden kotisivuilta. Jos on pelkästään sinistä, niin unohda koko juttu...