Bryssel heinäkuussa

Belgiaan

Vähän viestejä täällä. Onko Bryssel niin tylsä paikka? Ei kai... :)

Olen menossa vajaaksi viikoksi tutustumaan kaupunkiin, joten kivat vinkit olisivat tarpeen. Onko niin, että ko. kaupungista löytyy mm. afrikkalainen kaupunginosa autenttisine putiikkeineen? Onko kukaan käynyt, kannattaako piipahtaa?

Hintataso? Millainen ruokakulttuuri (suklaan, ranskalaisen & simpukoiden lisäksi)?

Pärjääkö englannilla, vai ruosteisella ranskallako pitää yrittää? :)

jne...

5

1732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivusto
    • heinäkuussa -06

      Bryssel ei ole tylsä, todella kaunis ja viihtyisä kaupunki. Viime heinäkuussa lämmistä oli jopa 36 astetta, koko matkan ajan. Englannilla pärjää, jos alkaa puhumaan "huonoa" ranskaa, he kyllä siirtyvät englannin kieleen, meillä kävi niin :P hintataso on suht sama kuin suomessa. Jos olet kaljan ystävä, kannattaa etsiä kuppila, jossa on myynnissä n. 1000 erilaista kaljaa, kriekiä suosittelen :) Hyvää matkaa, nautit varmasti! =)

    • viime vuonna siellä

      Viime heinäkuussa olimme Brysselissä, kaupunki ei ole ollenkaan tylsä! Päinvastoin! Helkutin kuumahan siellä oli, reippaasti yli 30..., mutta ei se mitään. Käykää ehdottomasti tutustumassa Tervurenissa sijaitsevaan Leopold II:n Afrikka-museoon! Ihana tuulahdus menneisyydestä, ja paljon kiinnostavaa näkemistä!!

      Toinen kannattava käyntikohde on tietenkin Waterloo, jonne pääsee näppärästi junalla. Siitä sitten vaan bussilla taistelukentille. Erinomaisen kiinnostava paikka tämäkin!

      Vaikket olisi oluen ystävä, niin kannattaa maistaa Mort Subitea, tästä kriekistä pitävät nekin, jotka normaalisti inhoavat olutta. Myös banaaniolut, mustaherukkaolut ovat todella hyviä.

    • metallica!

      Moro!
      Olin just Belgiassa, tosin en kaupunkilomalla vaan Metallicaa kattomassa mutta tulipahan nähtyä vähän itse pääkaupunkiakin odotellessa. Olen pettynyt, kaupunki vaikutti rähjäiselle, paljon vanhoja rakennuksia jotka on takuulla olleet hienoja joskus aiemmin. Löytyi kyllä kivoja putiikkejakin jostain vanhasta kaupunginosasta. Ruoka oli meidän mielestä kallista, ihan lontoon hintatasoo jos ei enempääkin.. pärjää englannilla ihan ok! Ainut mikä muhun kolahti metallican lisäksi oli se suuri katedraali, tosi hieno kirkko keskellä jossain..toivottavasti löydät sen!

    • brysselissä asunut

      Olen asunut ja ollut töissä Brysselissä. Bryssel ei ole mikään erityinen turistikaupunki ja varsinkin kesällä se on hyvinkin kuollut. Totuus on että Bryssel on tylsä hallinnollinen kaupunki, jossa on tunnettava omat paikkansa että kaupungissa viihtyisi tai siellä olisi tekemistä.
      Suosittelen melkein että otat junan Antwerpeniin, Bruggeen, Ghentiin tai Leuveniin. Luxembourgin on vain parin tunnin junamatkan päässä ja Ranskaan ja Hollantiin pääset vielä nopeammin. Jos etsit kulttuuria, historiaa ja taidetta niin suosittelen Bruggea tai Leuvenia. Ghent ja Antwerpen ovat puolestaan Milanon ja Pariisin tapaisia shoppailun ja tyylin keskuksia, erityisesti Antwerpen on häikäisevän tyylikäs ja upea merenrantakaupunki.

      Mikäli tosissaan haluat lomailla Brysselissä nähtävyyksiä ovat ainakin Parc Cinquantanaire, Ixellesin ns afrikka-korttelit kuten Matongen alue ovat mielenkiintoisia ja parhaat pubit ja baarit löytyvät St Boniface tai Place Stéphanien alueelta. Turistit tapaavat juoda leffensä Boursen baarikadulla. Vältä Place Luxembourgia, jolla notkuvat vain EU-harjoittelijat. Shoppailumahdollisuudet Brysselissä ovat huonot, mutta erilaisia ulkoilmakirpputoreja ja antiikkimarkkinoita järjestetään paljon ja niiltä voi tehdä löytöjä. Olut ja suklaa ovat tietenkin todella hyviä. Muista myös varovaisuus liikenteessä, Brysselissä katuvarkaudet ovat arkipäivää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      138
      5828
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      397
      2642
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      136
      2584
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      11
      2107
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      15
      1703
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1266
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      4
      1094
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      948
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      84
      890
    Aihe