mikä kiinnittämisessä käytettävä naru?

Eli kuten näkyy kysymyksestä, mikä on sen heitettävän narun nimi?
81377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kastliina!

Äänestä
  • Heaving line, viskuunaru, heittoliina, suopunki -muita ei nyt tule mieleen, vaikka on pilleritkin otettu....

    Äänestä

Sitähän heitetään samalla lailla kun itse heittäisit käsilaukkua.

Äänestä

Knupupääliina

Äänestä

endat vaan heitettiin kaijalle, ei tarvittu mitään kastliinoja. Ne on nämä mykytäkkärit kun niitä "naruja" tarvii. Heh, heh

Äänestä
  • ai että ennenvanhaan,, oli laivan pakat kaijan korkeudella ja vastaus tohon kysymykseen
    nii tarviikii

    Äänestä

  • Olitko jossain kaislakiitäjissä kun oli niin hennot narut?

    Äänestä

Apinan-nyrkkini joutui Kielin kanavamökin seinälle 1972. Heitto oli täysosuma mustaan koppalakkiin ja taskusta salaman-nopeasti ilmestynyt linkkari katkaisi kastliinan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


göhgdkeöoji kirjoitti:

Eli kuten näkyy kysymyksestä, mikä on sen heitettävän narun nimi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu