Mahatauti kammo

Mul on mahatauti kammo,naurettavaa varmaan,mut erilaisia fobioita on niin monenlaisia.Mul ollu tää pennusta asti,nyt aikuis iällä ei sillee enää pelkää nin kauheasti,mut heti kun kuuleekin,että kaupungis mahatautia liikkeellä,ni paniikki iskee ja mielummin pysyttelis sisällä.Tai jos joku kaveri ollu taudis,ja on terve jo,ni välttelen viel muutaman päivän.Sanotaa,että jos oikein kauheasti sitä ajattelee ni varmaan tarttuu,yritänki aina sit ajatella ilosia asioita.on siitä jo yksitoista vuotta kun viimeks mahataudis ollu.Pahin pelko nykyisin iskee kun tietää,että sitä on liikkeellä.Maailman inhottavin tauti.Onks muita?
3489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei varmaankaan kauhean harvinainen fobia, oksennuskammo on aika yleinen ja oikein pahana saattaa rajoittaa elämää.
Itse olin suhteellisen mahatautikammoinen pitkään kun sairastin muutaman todella rajun taudin aikuisena, jonka sain pieniltä lapsiltani.
Muutama vuosi meni kärvistellessä etenkin juuri vatsatauti epidemioiden aikaan ja käsiä pestessä tavallista tiuhempaan...
Normaali hygienia ja sellaisten paikkojen välttely pahimpaan tautiaikaan ( päiväkodit yms) riittää todellisuudessa ehkäisemään tautia melko hyvin, joten koita ajatella realistisesti ja niin,että jos se tulee niin sitten se tulee, normaalisti pahin vaihe kestää kuitenkin vain sen yhden vuorokauden, ja sitten se on ohi.
Pelko on usein totuutta pahempaa, joten älä stressaa, huolehdi kunnostasi ja pidä yllä hyvää ykleiskuntoa, niin taudit pysyvät helpommin loitolla ja sairastuessa ainakin toivut nopeammin!

Äänestä

"Sanotaa,että jos oikein kauheasti sitä ajattelee ni varmaan tarttuu,yritänki aina sit ajatella ilosia asioita" Ei pelkkä ajatus kai, pelkoenergiasta en tiedä... Mut miks kuluttaa hyvää aikaa sitä ajattelemalla. Turhaa pelkäät koska :

Kaikkihan sitä kammoaa ja inhoaa. :D Huono olo, sotkua ja sen sellaista.

Käsienpesua kriittisinä aikoina. Välttelyä. Toimii! :D

Imodium varalle kaappiin ... mutta kannattaa katsoa ohjeet. Tällä voi jopa välttää tautia joskus ellei aina!

ja vedellä todella laimennettua jaffaa, jäistä mansikkaa, ja banaania sekä jotain suolasta perunajuttua kun helpottaa. Tai mikä sulla itselläsi maistuu ja toimii ?? , helpottaa oloa lopuksi.

Eikös se tauti ehkäise jotain peräsuolen syöpää vai miten se meni... mikä se juttu oli. Jos jonkun "positiivisen" seikan löytää.

Ihan turha pelätä, jos se tulee... niin kokeile niksejä.

Monet ruoka-aineet jo itsessään ärsyttää vatsaa (mentholipastillit, xylitolipurkka jopa voi, mausteet, natriumglutamaatti ym ym) ja eiks silloin helpommin tule joku. Niinä aikoina jos on liikkeel. Tai sitten pelkkä ruoka-aine tekee itsessään taudin... vaikka yleensä olis virus tai bakteeri.

Äänestä
  • tiedät keinoja hallita vähä niin ei tarvii ihmetellä. Imodium on siis apteekista saatavana.

    Lauseeni: "xylitolipurkka jopa voi" Niin en tarkoittanut voita ollenkaan, vaan puhuin pelkästä purkasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


human3 kirjoitti:

Mul on mahatauti kammo,naurettavaa varmaan,mut erilaisia fobioita on niin monenlaisia.Mul ollu tää pennusta asti,nyt aikuis iällä ei sillee enää pelkää nin kauheasti,mut heti kun kuuleekin,että kaupungis mahatautia liikkeellä,ni paniikki iskee ja mielummin pysyttelis sisällä.Tai jos joku kaveri ollu taudis,ja on terve jo,ni välttelen viel muutaman päivän.Sanotaa,että jos oikein kauheasti sitä ajattelee ni varmaan tarttuu,yritänki aina sit ajatella ilosia asioita.on siitä jo yksitoista vuotta kun viimeks mahataudis ollu.Pahin pelko nykyisin iskee kun tietää,että sitä on liikkeellä.Maailman inhottavin tauti.Onks muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu