190E sammuu lämpimänä ?

Siis mikä siinä on vikana kun 190E -88 sammuu lämpimänä, kylmänä kyllä toimii aivan moitteetta. Tuttu sanoi että virranjakajankansi vaihtoon ja sitten pelaa taas.
Oisko muilla ollut samantyyppistä vikaa ja osais antaa neuvoja.
Kertokaapa
113531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

...eikös tuollainen viittaisi vialliseen lämpötila-anturiin.

Äänestä
  • Mun 190E sammuu kylmänäkin.
























    Avaimesta kääntämällä.

    Äänestä

Ei kait tuo voi johtua lämpötila anturista mitenkään. Mie uskosin kyllä, että se ongelma on sähköpuolella. Ootko ajatellut, että mitenkä se sammuu? Katkaseeko se vain virrat, vai loppuuko bensan syöttö?

Äänestä
  • on meikällä 300TE:ssä. Samanlainen ruiskuhan noissa molemmissa taitaa olla. Mistään isosta tai haittaavasta viasta ei voida puhua, auto sammuu ihan satunnaisesti esim. liikennevaloihin hidastettaessa lämpimänä, on parin viime viikon aikana sammunut pari kertaa. Ei ravistele eikä tee muuta outoa, sammuu vaan kuin avaimesta kiertämällä. Lähtee tosin ihan heti käyntiin uudestaan, eli hmmmmm....

    Kerrotko, jos virranjakajan kannen vaihto auttoi 190:ssa?

    Äänestä

  • nih kirjoitti:

    on meikällä 300TE:ssä. Samanlainen ruiskuhan noissa molemmissa taitaa olla. Mistään isosta tai haittaavasta viasta ei voida puhua, auto sammuu ihan satunnaisesti esim. liikennevaloihin hidastettaessa lämpimänä, on parin viime viikon aikana sammunut pari kertaa. Ei ravistele eikä tee muuta outoa, sammuu vaan kuin avaimesta kiertämällä. Lähtee tosin ihan heti käyntiin uudestaan, eli hmmmmm....

    Kerrotko, jos virranjakajan kannen vaihto auttoi 190:ssa?

    Vika viittaa pakosarjan löysyyteen tai halkeamaan.

    Äänestä

  • mjo33400 kirjoitti:

    Vika viittaa pakosarjan löysyyteen tai halkeamaan.

    PAKOsarjan löysyyteen? Joko tuo on vitsi, virhe tai korkemapaa matematiikkaa.
    IMUsarjan vuoto (liian laihalle ilmavuodon vuoksi pääsevä seos) olisi vähän enemmän ymmärrettävissä.

    Äänestä

  • nih kirjoitti:

    PAKOsarjan löysyyteen? Joko tuo on vitsi, virhe tai korkemapaa matematiikkaa.
    IMUsarjan vuoto (liian laihalle ilmavuodon vuoksi pääsevä seos) olisi vähän enemmän ymmärrettävissä.

    Ei uskoisi, mulla oli pakosarja täynnä halkeamia 230e 88, mutta ei se sammuttanut konetta. Jotenkin tuntuisi että tyhjäkäynti suutin.

    Äänestä

  • Timppa kirjoitti:

    Ei uskoisi, mulla oli pakosarja täynnä halkeamia 230e 88, mutta ei se sammuttanut konetta. Jotenkin tuntuisi että tyhjäkäynti suutin.

    Eli suutinhäiriö kyllä, mutta ei tyhjäkäyntisellaisessa. Eli toistaiseksi varmin diagnoosi on, että ruiskutussuuttimissa on joko paskaa tai sitten ne takertelevat vanhuuttaan.
    Perästä kuuluu.

    Äänestä

Sama vika on ilmennyt minun 190E -89:ssä parin vuoden ajan ja nimenomaan niin, että sammuu satunnaisesti valoihin yms hiljentäessä. Sen olen huomannut, että joskus pysähtelyä edeltää
hetkellinen ylikierroksilla käynti vaihtamisen jälkeen, ikäänkuin auto kaasuttelisi omia aikojaan. Käynnistyy kyllä heti kerrasta ilman mitään ongelmia.
Vehossa sanoivat syyn olevan viallinen mittalevyn potentiometri. Ei korjattu (liian kallis). Toinen korjaamo ei löytänyt mitään vikaa ko. osasta, vaan ylijännitesuojan juotoksesta. Se korjattiin, mutta vika jäi.
Todellakin, mikä vika ? Kertokaa, jos tiedätte.

Äänestä

Juu, mulla on 190E vm.87. Sama vika, mutta ilmenee vain pakkasella?? Jotenkin se ilm.imupuolelle kuuluu, koskapa olen huomannut että kun kaasun löysää "nopeasti" nii sammuu kun saunalyhty. Jos malttaa löysätä hitaasti niin eipä sammukkaan. On sitä moni "tohtori" äimistellyt... vaan eipä kukaan vielä oo osannut sanoa missä vika.
Vaihoin virranjakan kannen ja tulpanjohdot...kun joku väitti vian niistä löytyvän... ei auttanut..... kosteusongelmat kyllä hävis.

Äänestä

vaihda tulpat!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä Vika kirjoitti:

Siis mikä siinä on vikana kun 190E -88 sammuu lämpimänä, kylmänä kyllä toimii aivan moitteetta. Tuttu sanoi että virranjakajankansi vaihtoon ja sitten pelaa taas.
Oisko muilla ollut samantyyppistä vikaa ja osais antaa neuvoja.
Kertokaapa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu