Samlink - luotettava?

Pave.

http://www.samlink.fi/fi/index.html
Miten on mahdollista, että tuollainen yritys kehuu itseään luotettavaksi, joka ei osaa tehdä kirjautumista joka paikkaan samanlaiseksi???
Pankissa X on käytössä tunnukset ja salasanat niin samoilla tunnuksilla ja salasanoilla pitäisi päästä myös erääseen toiseen palveluun (näin siellä on selkeästi ilmoitettu), mutta kun tuo toinen palvelu ei jostakin syystä halua tunnistaa käytössä olevaa kahdeksan kirjaimista/numeroista salasanaa vaan hylkää sen (liian pitkänä?) josta aiheutuu se, että sen jälkeen ei edes pääse omaan pankkiin maksamaan laskuja vaan tulee herja KÄYTTÄJÄTUNNUS LUKITTU: OTA YHTEYS TILIPANKKIIN.

Voiko todellakin tuollainen yritys olla luotettava, joka ei osaa noin yksinkertaista asiaa tehdä selkeäksi? Eli toisessa paikassa kelpaa pisempi salasana, joka taas toisessa paikassa on pituutensa puolesta liian pitkä ja kun asiakas sen yrittää varmistaa muutaman kerran oikeaksi kun noita ****** on erittäin hankala todentaa täysin oikein näppäillyiksi niin sitte onkin vastassa jo seuraavankaltainen tilanne, että ei pääse edes omaan pankkiin maksamaan omalta tilitä laskuja.

Onko kenelläkään tietoa kuka vastaa näistä "turvayhtiöistä", omko se rahoitustarkastus vai kuka jolle voi tehdä asiasta reklamaatiota?

14

5034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on luotettava

      http://216.239.59.104/search?q=cache:QJ4zxP0b_CIJ:jkk.mll.fi/lapsetjamedia/saannot_turvaohjeet.php Ilkeyksin heitteleminen nimimerkin takaa on helppoa, mutta raukkamaista. käyttäydy niin kuin toivoisit muiden käyttäytyvän sinua kohtaan&hl=fi&ct=clnk&cd=1&gl=fi&client=firefox-a


      On luoteltava, kurjaa kun on tuollaisia huutajia,
      nimimerkin takana, vaikka silti on aina vastuussa kirjoituksistaan.

      Ei paljoa huvita huutoon vastata, mutta väitän että olet tehnyt näppäilyvirheen,
      kuten tässäkin kirjoituksessa on useita.

      Tai et ole ottanut huomioon,
      isot ja pienet kirjaimet pitää kirjoittaa niin kuin kuuluu.

      • Pave.

        Ensinnäkin vastaan, että käytän täysin selkeää nimimerkkiä, toisin kuin eräät.
        Kyse ei suinkaan ollut mistään näppäilyvirheestä, joka tuli todennettua useaan kertaan.
        Isot ja pienet merkit todellakin on otettu huomioon.

        Todellakin kyse on/oli nimenomaan siitä, että tuo "varmenneyhtiö" ei ollut sallinut syöttää siellä toisessa paikassa olevaan salasana kenttään tarpeeksi montaa merkkiä.


      • eeeeee
        Pave. kirjoitti:

        Ensinnäkin vastaan, että käytän täysin selkeää nimimerkkiä, toisin kuin eräät.
        Kyse ei suinkaan ollut mistään näppäilyvirheestä, joka tuli todennettua useaan kertaan.
        Isot ja pienet merkit todellakin on otettu huomioon.

        Todellakin kyse on/oli nimenomaan siitä, että tuo "varmenneyhtiö" ei ollut sallinut syöttää siellä toisessa paikassa olevaan salasana kenttään tarpeeksi montaa merkkiä.

        Minä en saanut puhelinyhteyttä kerran,

        en silti tulllut nettiin haukkuman yritystä epäluotettavaksi,

        taisin olla tyhmä.


      • ole aina saanut
        eeeeee kirjoitti:

        Minä en saanut puhelinyhteyttä kerran,

        en silti tulllut nettiin haukkuman yritystä epäluotettavaksi,

        taisin olla tyhmä.

        Puhelinyhetyttä joka paikkaan, mutta olisikohan hieman eri asia kuitenkin?

        Toiset käyttää yhteyksiä ja toiset yrittää turvata niitä, pitäisiköhän niiden jotka yrittävät turvata niitä olla huolellisempia kuin niiden jotka käyttävät niitä?

        Onhan se tietysti turvallista "käyttää" jos on noin käynyt ettei ole päässyt ollenkaan sisälle, mutta jos yritys tekee työkseen tuollaisia "turvaratkaisuja" niin varmaan monille herää kysymys (tai ainakin pitäisi) onko yritys ollenkaan ammattitaitoinen ja kuinka "turvassa" todella on käyttäjät tuollaisen yrityksen toimesta.


    • Sami Linkki

      Saanen epäillä että virhe on tapahtunut tuolin ja näppiksen välissä kun ko. palvelua on yritetty käyttää.
      Finanssialan Keskusliiton sivuilta ainakin löytyy yhteystiedot siihen "pankkivalituslautakuntaan" johon voi lähettää asian tiedusteltavaksi.

      • Pave.

        Tokihan epäillä saa, se on täysin normaalia! Mutta onko tullut mieleenkään, että myös virhe on voinut tapahtua Samlinkin päässä??? Oletko mahdollisesti koskaan ottanut selvää miten esim. PHP-ohjelmointi toimii ja miten tuollaisia syöttökenttiä rakennetaan, joita esim. tuollaisissa tilanteissa käytetään? Niissä voidaan ohjelmoinnilla estää "liian pitkien" salasanojen syöttö, kuten ilmeisesti tässäkin tapauksessa on käynyt syystä tai toisesta.

        Sitä en tiedä, onko joskus aikoinaan ollut vain käytössä lyhyempiä salasanoja Samlinkin "palveluissa", mutta vuosien saatossa kun salasanat ovat pidentyneet muualla onkin epähuomiossa jäänyt jonnekin vanha koodinpätkä kun sitä ei ole muistettu/viitsitty testata kaikkialla.


    • Hei

      Itse olen käyttänyt vuosia Samlinkin rakentamia pankkialan sivustoja. Omalla kohdallani ei ole ikinä ollut salasanojen kanssa ongelmia. Olen käyttänyt lukuisia eri palveluita jotka toimivat samoilla varmenne luvuilla ja salasanoilla ja olen aivan varma että kaikki epäonnistuneet tapahtumat ovat olleet oma vikani.

      Minusta on ihan hyvä että jos ei hallitse omaa netin käyttöään tai edes yksinkertaisten tunniste palveluiden käyttöä on käyttäjän kannaltakin jo parempi että suojaus toimii (ei kai se enää mikään suojaus olisi jos sinne pääsisi millä vain salasanalla).

      Sama salasana monessa paikassa on muutenkin riski. Ainakin saan olla Samlinkin käyttäjänä rauhassa salasanojen onkijoilta (vrt Nordea). Suosittelisin sinuakin vain hieman perehtymään asioihin.

      Kyllä se siitä...

      • Pave.

        No kannattaisiko mahdollisesti kaikkien epäilevien "Tuomaksien" esimerkiksi kysyä Samlinkiltä, miksi ko. sivuun on tehty eilisen päivän aikana muutoksia???
        Tai vaikka kysyä Samlinkiltä suoraan että onko näin todella tapahtunut, mikäli pysyvät totuudessa myöntävät asia.
        Lainaa:
        >Sama salasana monessa paikassa on muutenkin riski. Ainakin saan olla Samlinkin käyttäjänä rauhassa salasanojen onkijoilta (vrt Nordea). Suosittelisin sinuakin vain hieman perehtymään asioihin.<
        Tuohan toki tiedetään ilman muuta, että samaa salasanaa ei kannata käyttää joka paikassa, ja asioihin on muuten perehdytty, jopa hieman enemmän kuin suurin osa tietokoneen käyttäjistä.


    • Tai anna palautetta yrityks...

      Mikä on tuo "eräs toinen palvelu" ?

      • Kyllästynyt taas

        Koko firma on yksi hvetin "tilapäinen käyttöhäiriö".
        Muutaman kerran jäänyt edullinen lentolippu saamatta heidän tökkyröintinsä vuoksi. Luultavasti halpaa koodausta Intiasta.


    • pettynyt1980

      Eipä Samlinkillä osata edes ilmoittaa rekrytoinnin etenemisestä tai rekrytointipäätöksistä. Johtopaikoilla on huonolla koulutuksella vanhan liiton naisia, joten eipä ihme....

    • konkka-x

      Eikös tuo ole jonkin pankin vanha atk-osasto? Luulisin että valitukset pitäisi laittaa pankille eikä suoraan Samlinkille.
      Ethän sinäkään onkisi selville esim. jonkun Anttilan verkkokaupan (R.I.P.) ohjelmiston tekijää ja valittaisi sinne vaan Anttilan verkkokaupan asiakaspalveluun.

    • Sooshi

      Samlinkista yt-neuvottelut keväällä 2015 perseestä. Hyväveli systeemi toimi, ei otettu huomioon poispotkitun ammattitaitoa.

    • heippajakiitos

      Voi perkele tänään pankkipalvelut ollut jo pois klo 05-17.30 ei käteistä,ei laskujen maksua
      eli kyläpankkien aika on mun osalta maanantaina loppu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      343
      6878
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      67
      5948
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5416
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      80
      4221
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      48
      3428
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      66
      3385
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3383
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      35
      3069
    9. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      40
      2683
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      12
      2297
    Aihe