Miten säilyttää ultrakuva?

Kävimme mieheni kanssa viikolla kolmetoista ultrassa josta saimme kuvan mukaan. Neuvolassa sanottiin, että ko. kuva on ainoa jonka tulemme saamaan. Rakenneultrasta ei saa kuulemma kuvaa mukaan. Joten kysynkin, että miten kuva säilyisi parhaiten mahdolllisimman pitkään?
75226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

me ollaan saatu joka ultrassa kuvat!eiköhän ne niitä voi printtaa jos pyytää. naistenkliniikalla olin rakenneultras. mehiläises ne sano et kannattaa skannata koska ne ei säily kymmentä vuotta pidempään. ite otin ihan normaalilla kopiokoneella kopiot ja niist tuli ihan hyvät. saattaa joutua säätään valaistusta vaan.

Äänestä
  • mutta neuvolasta kysyin juuri tuota, että saako rakenneultrasta kuvan ja hän vastasi, että ei. Syy siihen kuulemma se, että rakenneultrassa ottavat joka raajasta kuvia ja mittailevat niitä. Eli vauva ei kuulemma mahdu siihen kuvaan.

    Äänestä

Se haalistuu ajan myötä kuten esim. kauppakuitit. Ottakaa kuvasta valokopio.

Äänestä

Itse skannasin kuvat sähköiseen muotoon tietsikalle.

Äänestä

On tallessa esikoisen odotusajalta ultrakuvia,jotka on otettu 2004 ja ovat edelleen hyvässä kunnossa. Olen säilyttänyt niitä kehyksissä seinällä. Taulu kannattaa sijoittaa paikkaan minne ei aurinko paista. Eivät ne varmaan ikuisuuksia säily siinäkään,mutta ainakin toistaiseksi ovat alkuperäisessä kunnossaan....

Äänestä

me saatiin ainakin rakenneultrasta kuvia mukaan. olen käynyt 3 eri ultrassa. eka se alkuraskauden ultra rv 9, sit rv 12 se normiultra. ja nyt käytiin rv 19 rakeneultrassa. olen joka ultrasta saanut kuvia mukaani. olen vaan aina kysysnyt ja ovat sit antaneet. joo rakenneultrassa se lääkär mitaili ja oti ittellensä kaiken näköisiä kuvia ja sit lopuks otti meile yhden. meillä o ennestään jo poika syntynyt vuonna 2002 ja kuvia siis ultrasta vuodelta 2001. ne on kyllä säilynyt hyvin mutta olen nyt ottanut niistä kopio koneella kuvat niinku myös nyt uudesta vauvastamme. niin ne ainakin säilyy parhaitten.

Äänestä
  • Me skannatiin eka uä kuvat, ne alkuperäiset ovat pimeässä säilytyksessä. Rakenne uä pian ja saa nähdä
    saammeko kuvan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ninnaliinuska kirjoitti:

Kävimme mieheni kanssa viikolla kolmetoista ultrassa josta saimme kuvan mukaan. Neuvolassa sanottiin, että ko. kuva on ainoa jonka tulemme saamaan. Rakenneultrasta ei saa kuulemma kuvaa mukaan. Joten kysynkin, että miten kuva säilyisi parhaiten mahdolllisimman pitkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu