Tein tässä hauskan havainnon hiiren kakkospainikkeen estokoodilla "suojatuilla" sivuilla liikkuessani.
Uusimmalla Operalla saattaa hiiren kakkospainikkeella operoida sivulla ihan tavalliseeen tapaan, aivan kuin koko "estokooodia" ei olisi olemassakaan.
Sen sijaan kun tuollaisella sivulla painaa hiiren rullaa, "javaskript alert" ilmestyy näkyviin :o)
Siis javaskriptit eivät enää millään tavalla suojaa sivuillasi olevia kuvia, jos asiakkaasi käyttää Operaa :o)
Hiiren käyttöä tuollainen skripti tietenkin hidastaa sillai että sitä rullaa ei voi painamalla lukita vieritysasentoon - pyörittämällä vierittäminen onnistuu entiseen tapaan!
Uusimmalla Operalla saattaa hiiren kakkospainikkeella operoida sivulla ihan tavalliseeen tapaan, aivan kuin koko "estokooodia" ei olisi olemassakaan.
Sen sijaan kun tuollaisella sivulla painaa hiiren rullaa, "javaskript alert" ilmestyy näkyviin :o)
Siis javaskriptit eivät enää millään tavalla suojaa sivuillasi olevia kuvia, jos asiakkaasi käyttää Operaa :o)
Hiiren käyttöä tuollainen skripti tietenkin hidastaa sillai että sitä rullaa ei voi painamalla lukita vieritysasentoon - pyörittämällä vierittäminen onnistuu entiseen tapaan!
Vastaukset 9
Vanhimmat
se taas johtuu siitä se hiiren kakkospainikkeen estokoodi on tehty huonosti. eli on vain otettu IE huomioon.
IE:llä koodi on jotain tämän näköistä:
if (event.button == 2)
{näytetään ilmoitus;}
taas NS koodi on (en ole ihan varma):
if (e.which == 2)
{näytetään ilmoitus;}
ja Operalla voi taas olla joku ihan oma systeemi.
"Siis javaskriptit eivät enää millään tavalla suojaa sivuillasi olevia kuvia, jos asiakkaasi käyttää Operaa :o)"
ei ne suojaa missään tapauksessa, vaikka olisi mikä selain tahansa. lähinnä ärsyttää kun on joku on _kopioinut_ sellaisen koodin sivullensa. ei minua kiinosta kenenkään turhanpäiväiset piirustukset.
muutenkin kannattaa miettiä minkälaisen scriptin laittaa sivuilensa. toimiiko varmasti kaikilla selaimilla. jos ei ole varma niin ei ainakaan kannata tehdä javascriptillä mitään elintärkeää toimintoa sivujen kannalta (esim. linkit yms.,elämä voi olla vaikeeta niille joille se ei toimi)
"...ei ainakaan kannata tehdä javascriptillä mitään elintärkeää toimintoa sivujen kannalta (esim. linkit yms.,elämä voi olla vaikeeta niille joille se ei toimi) "
Mua on alkanu tosissaan potuttamaan, kun kaiken maiilman amatöörit oppii javascriptiä, ja tunkee sitä sitten joka paikkaan. Tosi harvoin, jos koskaan, on ihan oikeasti pakko käyttää js:ää.
Olenkin nyt alkanut 'häiriköksi' ja lähetän palautetta kaikille isommille järjestöille ja firmoille, joiden sivut ei toimi ilman javascriptiä. Ja haukun niiden sivuntekijät täysiksi amatööreiksi.
toinen asia mitä ei huomioida on se että kuvia ei määritellä oikein. eli on mukavampaa kun on kerrottu selaimelle minkä kokoinen on kuva -> luet tekstiä samalla kun kuvat latautuu, pompii aika pahasti.. tosin tuo pomppimis aika on pienentynyt sitten laajakaistan kanssa.
samoin olisi hyvä että käytetään alt:a. ei kaikki modeemin käyttäjät kuitenkaan lataa kuvia nettisivuilla(tai joillakin kestää n määrää aikaa että kaikki latautuu). hyvä esimerkki on sotkan kotisivu kun menee sinne niin että selain ei lataa kuvia..
Ja sinun valtasi on rajaton?
Olet ilmeisesti alan johtavia guruja Ossi. Suuret järjestöt ja yritykset odottavat varmasti pelonsekaisin tuntein sähköpostiasi ja ovat ruvenneet jo siistimään sivujaan juuri sinun toivomustesi mukaisiksi.
Uskaltaako sitä huomenna töihin mennäkkään. Sähköpostia en ainakaan avaa. Ei varmasti tule unikaan silmään ja jos tulee näen vain painajaisia js:stä
appendSTMI
"ossi","tulee","lyo",
"sahkopostilla","paahan",
"siita","tyopaikka","lahtee",
"mita","sille","enaa","mahtee",
"hairikko","heitaa","soraa","scriptiin",
"firma","lahtee","jengi","poraa","..........");
Huh, hirvee painajainen!
Meidän lafkassa on alle 10 vakkaria. Ei onneks tartte pelätä Ossia ;D
No tuota tässä on jo pidemmän aikaa ihmisille yritetty selittää. Operassa kyseinen 'esto' ei ole toiminut koskaan ja 6 versiossa jo oli f12 pikanäppäin jolla saa lennossa javascriptit ja pluginit pois käytöstä eli mikään tuollainen viritys ei toimi.
Tekijänoikeus on se paras suoja kuvalle. Suomen laki on yks maailman parhaita, vaikka puutteita siinäkin on.