Ostin juuri tuotteen,huonekalun,joka on hatara, siis huojuu kun vähän liikauttaa,olen sen koonnut ja mielestäni ohjeitten mukaan kaikki ruuvit ja mutterit meni ja varmasti oikeille paikoille lukuunottamatta yhtä kun oli unohdettu reikä porata.Muutenkin huomasin koottuani sen,kuinka epäkäytännöllinen se on tähän tarkoitukseen.Laatikoiden pohjat eivät olleet sitä mitä näytekappaleessa eli todella lujan tuntuiset pohjat,soitinkin heti liikkeeseen pohjista ja he lupasivat selvittää asiaa ja sanoi että kokoo ihan rauhassa vaan..Mutta,onko minulla kuluttajasuojalain mukainen oikeus purkaa koko kauppa,palauttaa tuote liikkeeseen vaikka olenkin koonnut sen?
Kaupanpurku
Voiko
1630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllä voit palauttaa ja kertoa, että tuote ei vastaa mallina ollutta ja toiseksi se on liian hatara eli ei täytä huonekalulle asetettuja vaatimuksia.
Tosin myyjällä olisi oikeus korjata tavaran vika eli esim. hataruus tai porata se puuttuva reikä. Useimmiten kuitenkin myymälät vaihtavat tavaran virheettömään. Mutta jos ko. malli on hatara eikä tavara sovi aikomaasi tarkoitukseen, niin uutta vastaavaa ei kannata ottaa. Monet kaupat antavat asiakkaalle vapaan palautusoikeuden - tosin joskus jopa pakkauspahvitkin pitää palauttaa. Silloin saisit rahasi takaisin.
Juttele kaupan kanssa ja vetoa tavaran heikkoon laatuun.
Ja lue lisää asiasta www.kuluttajavirasto.fi, niin tiedät kaupassa asioidessasi oikeutesi.