mikä KUUNLILJA aurinkoiseen

Mikä kuunlilja-lajike mahtaa sietää parhaiten aurinkoa. Vai olisiko joku muu viherlehtinen perenna parempi aurinkoiselle pihalle?
712562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ne kuunliljat missä on valkeaa lehdissä mukana kestää ihan hyvin aurinkoa kunhan maa on tarpeeksi multavaa eli kosteuttapidättävää. Jättipoimulehti sopii myös ja maksaruohot ja on kai noita muitakin.

Äänestä

Vastoin kuunliljan logiikkaa minulla kasvaa hirvittävän kuivalla rinnetontilla useampia erilaisia kuunliljoja, joten oman kokemukseni perusteella kaikki kapealehtiset kuunliljat pärjäävät ihan mainiosti (jostain syystä leveälehtinen on ainoa joka ei tykännyt). En edes kastele niitä enää, koska juurikasvusto on vahva.

Aurinkoiselle pihallehan käy milteipä mikä perenna tahansa, mutta jos maaperä on kuivaa ja kovin vettä läpäisevää muuttuukin tarjonta omanlaiseksi. Joten selvitä ensin millaiseen maahan mitäkin istutat, niin saat helpommin haettua oikeanlaiset kasvit :)

Äänestä

mahdollisimman paljon valkoista kun on lehdissä niin kasvi tykkää olla aurinkoisemmassa. Kuunliljoissa nuo kirjavat ovat niitä pienilehtisempiä, mutta silti todella kauniita ja näyttäviä kasveja.

Jos tahdot rehevyyttä ja näyttävyyttä niin aurinkoon ehdoton on poimulehti. Vaikka se alkuun tökki ainakin itsellä niin sen parempaa ja helpompaa kasvia ei juuri ole. Kukathan siihen tulee, mutta ei niistä vaivaa ole ja tuleehan kuunliljaankin..

Myös vaaleanvihreissä lajeissa on sellaisia jotka menee aurinkoisessa ei kuitenkaan paahteisessa. Taimistolla tarkistat asian.

Äänestä

Istutin neljä kuunliljaa penkkiin vuorotellen niin, että ensin on tummempilehtinen, sitten kirjalehtinen ja sitten taas tummempi ja kirjava. Tuo reunimmainen kirjava on kaikista "kitukasvuisin", eli nousee maasta nyt toisiin verrattuna kaikista hitaimmin. En tiedä vaikuttaako asiaan se, että tuo reunimmainen saa kaikista eniten paistetta, vaikka paikka onkin sellainen ettei siihen aurinko paista kuin ihan aamusta ja aamupäivästä. Saa sitten nähdä kesän mittaan että jääkö tuo pienemmäksi vai kasvaako jossain vaiheessa toiset kiinni. Itse en ole syytä keksinyt mistä tämän yhden hitaampi kasvu verrattuna muihin voisi johtua.

Äänestä
  • kuunlilja nousee pinnalle nopeammin aurinkoisessa paikassa kuin varjoisassa eli se ei ole syy. mutta aurinkoisessa se on kitukasvuisempi jos maa ei ole tarpeeksi kosteuttapidättävää, kuunlilja kyllä elää kuivassakin mutta ei niin rehevän kauniisti. tai jos siinä on vieressä joku kasvi joka vie voimaa juuri siltä liljalta.

    Äänestä

  • taavi kirjoitti:

    kuunlilja nousee pinnalle nopeammin aurinkoisessa paikassa kuin varjoisassa eli se ei ole syy. mutta aurinkoisessa se on kitukasvuisempi jos maa ei ole tarpeeksi kosteuttapidättävää, kuunlilja kyllä elää kuivassakin mutta ei niin rehevän kauniisti. tai jos siinä on vieressä joku kasvi joka vie voimaa juuri siltä liljalta.

    Kerron naapurin kuunliljoista,heillä on tienvarressa 6 kappaletta kuunliljoja ja siihen paistaa koko päivän aurinko.En ole missään nähnyt niin isoja ja komeita kuin ne ovat,varmaan toistametriä leveitä ja puolimetriä korkeita,joten ei ainakaan aurinko ole niitä haitannut.Siinä on monen värisiä ja myös täysin vihreitä.

    Omani on varjossa ja ovat hyvin kituliaan näköisiä, noihin verrattuna.Tarvivat kyllä hyvää lannoitusta joka vuosi.

    Äänestä

  • ellit kirjoitti:

    Kerron naapurin kuunliljoista,heillä on tienvarressa 6 kappaletta kuunliljoja ja siihen paistaa koko päivän aurinko.En ole missään nähnyt niin isoja ja komeita kuin ne ovat,varmaan toistametriä leveitä ja puolimetriä korkeita,joten ei ainakaan aurinko ole niitä haitannut.Siinä on monen värisiä ja myös täysin vihreitä.

    Omani on varjossa ja ovat hyvin kituliaan näköisiä, noihin verrattuna.Tarvivat kyllä hyvää lannoitusta joka vuosi.

    Minullakin kasvaa paremmin kokoa aurinkoisemmassa kuin varjossa, hyvässä multamaassa, mutta sinisävyisten väritys kärsii auringosta ja lehdet palaa helpommin, kirjavien ei pala. Kuivan ja vähäravinteisen paikan näkee myös kasvien koosta. Tavalliset vihreälehtiset sietää jo paremmin vaikka väri vähän hailakka onkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei niin hortonomi kirjoitti:

Mikä kuunlilja-lajike mahtaa sietää parhaiten aurinkoa. Vai olisiko joku muu viherlehtinen perenna parempi aurinkoiselle pihalle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu