Applen arvo ylitti tänään ensimmäistä kertaa sen historiassa sadan miljardin dollarin rajan.
http://macdailynews.com/index.php/weblog/comments/13746/
Näin teki siis "surkean pieni" yritys, jonka asiakkaat ovat "fanaattisia peeloja". (Lainaukset nimimerkittömän Microsoft-kiihkoilijattaren upeasta tuotannosta.)
Applen arvo yli 100 mrd $
15
1660
Vastaukset
- sopulit
seuraa markkina-arvoa ja ostaa pää sekaisin kun "halvalla" saa, kannattaisi seurata muuta mittari kuin tuota, tuo ei kerro mitään yhtiöstä...
Mut onhan se kiva kun markkina-arvo hipoo taivasta, niin ne teki joskus it-nyrkkipajatkin..=)- adsfasfdafsd
"kannattaisi seurata muuta mittari kuin tuota, tuo ei kerro mitään yhtiöstä..."
siis markkina-arvohan kertoo suoraan tulevien odotettavissa olevien kassavirtojen nykyarvon. appleen kohdistetaan suuret odotukset, jolloin osakkeen arvo on korkea -> markkina-arvo korkea. maailma uskoo, että apple tulee menestymään. - pien sijoittaja
Olet selvästi pörssiasiantuntija joten mikä on oma käsityksesi Applesta ja mihin mittariin se perustuu?
Apple nousi taas muutama minuutti siten uuteen ennätykseen 116.75 ja Morgan Stanley asetti sen tavoitteeksi 150 dollaria jolloin market cap olisi 1,28 mrd, eli enemmän kuin Intelillä ja HP:llä nyt.
Kaiken kokoisten it-pajojen arvo hipoi taivasta vuonna 2000 joten asiantuntijana ymmärrät tietysti että sitä ei voi verrata millään tavalla nykytilanteeseen jossa alan huippuyrityksillä on ollut myös ilkeästi laskevia käyriä ja paikallaan polkevia vielä enemmän. - Ja jos
adsfasfdafsd kirjoitti:
"kannattaisi seurata muuta mittari kuin tuota, tuo ei kerro mitään yhtiöstä..."
siis markkina-arvohan kertoo suoraan tulevien odotettavissa olevien kassavirtojen nykyarvon. appleen kohdistetaan suuret odotukset, jolloin osakkeen arvo on korkea -> markkina-arvo korkea. maailma uskoo, että apple tulee menestymään.kurssi laskee 20% odotettua huonomman osarin takia niin onko yhtiö 20% huonompi silloin, katso ennemmin osakekohtaista tulosta tai jotain muuta joka kertoo todellisen tilanteen, ei odotuksiin ja spekulaatioihin perustuvaa pelkällä palstavedätyksellä nostettaviin markkina-arvoihin, ne kun voi laskea ja rajusti muistakin syistä kuin yrityksen omista tekemisistä johtuvista syistä..
- pien sijoittaja
pien sijoittaja kirjoitti:
Olet selvästi pörssiasiantuntija joten mikä on oma käsityksesi Applesta ja mihin mittariin se perustuu?
Apple nousi taas muutama minuutti siten uuteen ennätykseen 116.75 ja Morgan Stanley asetti sen tavoitteeksi 150 dollaria jolloin market cap olisi 1,28 mrd, eli enemmän kuin Intelillä ja HP:llä nyt.
Kaiken kokoisten it-pajojen arvo hipoi taivasta vuonna 2000 joten asiantuntijana ymmärrät tietysti että sitä ei voi verrata millään tavalla nykytilanteeseen jossa alan huippuyrityksillä on ollut myös ilkeästi laskevia käyriä ja paikallaan polkevia vielä enemmän.Tässä jaaritellessa ja spekuloidessa Apple nousi taas enkkaan 117.36.
- pien sijoittaja
pien sijoittaja kirjoitti:
Tässä jaaritellessa ja spekuloidessa Apple nousi taas enkkaan 117.36.
117.63
- Jippiiiiii
Ja räjähti...
- ketjuja :D
Pörssianalyytikon asiantuntevat kommentit:
"Tosin näyttää siltä että Applella on alamäki edessä koska uusien tuotteiden julkistus ei tuonut toivottua kurssikehitystä. Taitaa muut härpättimet syödä markkinat."
"Tosiasia kuitenkin on Applen kannalta lohduton. iPod on häviävä brandi."
löytyy tästä ketjusta:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=124&conference=4500000000000742&posting=22000000020632028
http://finance.yahoo.com/q/bc?s=AAPL&t=2y - pien sijoittaja
Applen arvo on nyt noin 35 % Microsoftista kun se talvella oli 25 %.
- arvo, ,
Eikö Microsoftin arvo ole laskenut viime vuonna huomattavasti?
- pien sijoittaja
arvo, , kirjoitti:
Eikö Microsoftin arvo ole laskenut viime vuonna huomattavasti?
Katso yahoo financesta, sieltä arvo näet kaiken.
"Surkean pieni" Apple nousi eilen Standard&Poorin luokituksessa sadan suurimman listalle. Lista perustuu markkina-arvoon.
http://yahoo.reuters.com/news/articlehybrid.aspx?storyID=urn:newsml:reuters.com:20070530:MTFH31737_2007-05-30_21-36-34_N30455625&type=comktNews&rpc=44tänäänkin. Applen arvo noin 36 % Microsoftista (eilen 35 %).
Tänään Apple on noussut arvoltaan noin 37 prosenttiin Microsoftista.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713869- 1013495
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah783328Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362628- 1151542
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361506Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181076Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181016