T4V 11.7 TSH 1.08 arvot huhtikuun lopulla ja eillen tuli uudet arvot T4V12.4 TSH 0.37 onko arvot menossa huononpaan suuntaan, Lääkityksenä Tyrazol 3 päivässä ja Thyroxin puolikas ja vielä kysyisin kumpi lääke näistä laskee tota tsh arvoa? Onko vielä liikatoimintaa? lääkäri sanoi että hyvät arvot jatketaan lääkitystä.
Tietääkö kukaan
Aunekaisa
4507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
... näkyis paremmin T3V:stä. Alakantissa on vielä TSH vaikka T4V:kin on (näyttää vähän ristiriitaiselta). Tyrazol hillitsee liikatoimintaa eli laskee kilpparihormoneja ja Thyroxin tekee päinvastoin. TSH muuttuu sitten miten milloinkin sattuu muuttumaan - T4V kun laskee pitäis TSH:n nousta ja päinvastoin.
T3V on otettu minulta kolmisen viikkoa sitten ja oli 6.5 meillä viiteraja 7.5 muistaakseni. Onkohan lääkitystä liikaa?
Tyrazolilla jarrutetaan ylikierroksilla olevaa kilpirauhasta. Se näyttäisi sinulla onnistuneenkin oikein hyvin, koska TSH rupeaa olemaan alarajoilla. Purkista otetaan sitten korvaava tyroksiini, jolloin annos saadaan säädettyä tasaiseksi. T4v:n mukaan sulla on aika alhainen tyroksiinitaso, mutta t3v on hyvä.
Jos olosi on hyvä, niin lääkitys varmaan on kohdallaan. Siinä haetaan nyt tasapaino, jolla ei tule liika- eikä vajaatoiminnan oireita. Pikku hiljaa Tyrazolia sitten ruvetaan purkamaan ja tyroksiinia säädetään tarpeen mukaan.
Onko tuo tyrazol myös kilpparin vajaa toimintaan.