Miltä noi lidl:in pilster oluet maistuu ja onko hyviä ja ostamisen arvoisia.
Parempia tai saman tasoisia kuin KOFF, karjala, lapinkulta ja karhu.
Parempia tai saman tasoisia kuin KOFF, karjala, lapinkulta ja karhu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
lidl:in vaaleat oluet ovat parempia kuin karjala,olvi,tai lapinkulta.siis ihan juoma kelpoisia ovat.
Onko toi lidl:in pilsner vaalea olut?
kuin Karhu. Tuli Karhua eilen nautinneena mieleen että jos tämä on ollut auringossa tai jotain. Sai alas jääkaappikylmänä juuri ja juuri ja on ollut minun suosokki bulkkiolut.
Mutta Schwaben siis paljon parempi vaalea kesäolut. Sivuhuomautus, pidin avattua pulloa vuorokauden jääkaapissa ja mukavasti vielä löytyi hiilihappoa. Pullon muoto vaikuttaa?
1. Suuntaa osoitteeseen http://olutopas.info/
2. Valitse oikealta "Myyntipaikka" ja sitten "Lidl"...
No täytyypä sitten ostaa Schwaben Bräu Pilsner olutta kun sixpack on vain 3.50 euroa.
Tuo olutopas antaa hieman liian hyvän kuvan schwaben bräun hinta/laatu-suhteesta, koska hinnaksi on otettu monipakkauksen hinta jaettuna pullojen määrällä, suomalaisista lagereista taas yksittäisen pullon hinta. Jos ostat 12 pulloa suomalaista bulkkilageria niin halvemmaksi se yleensä tulee. Mutta parempaahan tuo SB on, ei siitä mihinkään pääse.
Schwaben Bräuta (kuten Perlenbacher Premium Pilsiäkään) ei kaiketi saa kuin monipakkauksessa, joten mitäpä muutakaan hintaa siinä voisi käyttää...?
En tarkoittanutkaan että ratkaisu olisi väärä, kunhan vaan huomautin että hinta/laatu-suhde ei ole verrattavissa suomalaisiin oluisiin.
Ehkäpä olisi reilumpaa laskea myös suomalaisista bulkkilaagereista hinnat monipakkauksen mukaan. Uskoisin, että vähintään 95% pulloista kuitenkin myydään niissä monipakkauksissa.
on "pilster oluet"???
Schwaben Bräu on parempaa kuin suomalaiset bulkkilaakerit ja yleensä halvempaakin. Mutta ei se ero mikään suuri ole.
Perlenbacher on vielä hieman parempaa, mutta huomattavasti kalliimpaa.
Grafen Walder on mielestäni huonointa noista, mutta ihan juotavaa sekin.
Ja kaikki nuo on siis ihan vaaleita lagereita. Schwaben Bräuta suosittelen lämpimästi jos halvalla haluaa hyvää.
Menee Schwabenin ja Perlenin väliin.
Grafen on kamalaa kuraa, jota en osta vaikka maksaisi 30 senttiä tölkki.
Grafenin maussa on yllättävän paljon vaihtelua, toisinaan ihan lirua, toisinaan taas hyvin lähellä Schwabenia. Ainakin havaintojeni mukaan.