Vippaajien tiedot julkisiksi

Meidän pikavippaajien tiedot pitäisi säätää lailla julkisiksi ja tiedot voisivat olla sitten kaikkien saatavilla verotietojen tapaan. Tämä vaikuttaisi siten, että pikavippejä ei otettaisi enää holtittomasti, vaan ainostaan silloin kun niille on oikeasti tarvetta, eli ei koskaan.
1789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kun tämmöisiä ihan julkisesti esittää.Samantien voit vaatia julkiseksi tiedoksi kuinka monta kertaa vedät äitiäsi perseeseen viikossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikavippaaja kirjoitti:

Meidän pikavippaajien tiedot pitäisi säätää lailla julkisiksi ja tiedot voisivat olla sitten kaikkien saatavilla verotietojen tapaan. Tämä vaikuttaisi siten, että pikavippejä ei otettaisi enää holtittomasti, vaan ainostaan silloin kun niille on oikeasti tarvetta, eli ei koskaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu