Teoriassahan kateviljelyn pitäisi tuottaa villissä luonnossa suoraan hyvä sato kun maa on kunnossa ja kastematotoiminta pelaa.
Siis jos jonnekin rehevälle paikalle pistää katetta (esim. nokkospaikalle) ja sinne vaan taimi. Onko joku kokeillut?
Siis jos jonnekin rehevälle paikalle pistää katetta (esim. nokkospaikalle) ja sinne vaan taimi. Onko joku kokeillut?
Vastaukset 1
Vanhimmat
puutarhansa rötöisimpien kohtien (siis niitä, joihin luonto on liikaa karannut) haltuunottoa kateviljelyllä. Ja onnistuu se, jos käyttää kunnollista katetta (esim. maisemointikangas). Mutta pelkkä eloperäinen kate ei yleensä riitä rikkaruohojen kasvun estoon, ellei ota niitä juuria pois sieltä maasta, edes suht kaikkia.
Meillä on nyt kateviljelyssä porkkanat ja sipulit. Viime vuonna aloitimme tällaisen luonnollisen maan kateviljelyn perunalla.