Voiko kilometrikorvauksia laskuttaa omalta yritykseltä arvioperusteisesti. Minulla on kommandiittiyhtiö ja ajelen omalla autollani satunnaisesti lyhyitä matkoja yrityksen ajoja. Nämä ajot ovat niin pieniä pätkiä siellä täällä, että niistä on hankala pitää sen tarkempaa kirjaa. Arvioisin, että kilometrejä tulee n. 700 km vuodessa. Voiko tästä edes osaa laittaa kirjanpitoon, ilman tarkkaa selvitystä jokaisesta muutaman kilometrin ajosta. Pidemmistä matkoista teen matkalaskun.
Mainittakoon vielä että mistään kikkailusta ei ole kysymys.
Mainittakoon vielä että mistään kikkailusta ei ole kysymys.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Verottajalta on hyvin selkeät ohjeet siitä, mitä km-korvauksia veloittavan täytyy ajopäiväkirjaansa merkata.
Joten verottaja ei tuota varmasti verotarkastuksessa hyväksy ilman ajopäiväkirjaa. Koska kyseessä on kuitenkin pieni summa 700*0,42=294 euroa, enpä usko siihen siitä sitten loppupeleissä mitään vaikeuksia tulevan.
Tuo on niin pieni summa, että voivat hyväksyä. Jos vielä pientä tietoa, mitä ajettu tyyliin: pakettien nouto, kopiopaperien haku, osien osto..
Itse kyllästyin epävarmuuteen ja otin ruutuvihon ja kynän. Pistin matkan jälkeen päivämäärän ja kohteen, vei varmaan 10 sekkaa. Joulukuussa käytin tunnin puhtaaksikirjoitukseen. Kun siitä tuli rutiinia, huomasin, että oikea kilometrimäärä olikin melkoisesti isompi kuin arviointini.