Kannattaako vielä sijoittaa tuohon rahastoon? On noussut niin hurjaa vauhtia, että onkohan jo myöhäistä hypätä kyytiin??
Odin Maritim
Jahkailija
71866
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muutama päivä sitten uutisoitiin merirahtien voimakkaasta noususta edelleen. Rahtifirmojen y.m. kannattavuus senkun paranee.
Luulisin, että kannattaisi vielä kokeilla. Tuskin ne ainakaan lähiaikoina laskevat.
Rahastosijoitusta voi rukata, jos tilanne muuttuu olennaisesti.
Itselläni on tällä hetkellä Maritimissa noin 13000 euroa. Viime viikolla laitoin tonnin lisää.
Oho, aika paljon. Mulla on vain 3500 eur Maritimissä. Voisi heittää vähän painoa sinne päin.
Olen aika raskaasti Odin Finlandilla ja Europa SMB:llä liikkeellä, mutta tuota "näkemystä" en ole uskaltanut ottaa...
Onneksi Odinin rahastonvaihdot ovat ilmaisia (paitsi että raha on pois markkinoilta yhden päivän, kun lunastettava ja uuden rahaston merkintä menevät eri päiville).
Joo, millä painolla missäkin on riippuu rahastoista. Jos Eurooppa laskee niin sit yleensä laskee Maritim mutta kuinka paljon niin se on eri juttu.
Maritim oli lähes vuoden tasaista ja ehdin jo lunastaa osan pois mutta nyt on taas alkanut nousemaan......aika kovaa vautia. Saa nähdä kuinka kauan? Ovatko löytäneet jonkun halvan...?
Kaikkea ei kuitenkaan kannata laittaa yhteen .
>
Onneksi Odinin rahastonvaihdot ovat ilmaisia (paitsi että raha on pois markkinoilta yhden päivän, kun lunastettava ja uuden rahaston merkintä menevät eri päiville).
<
ilmaista tosiaan. veroja ei vissiinkään lasketa kuluiksi (no, nehän on niin pientä tuossa, ettei niitä huomaakaan).
Joo, verot toki menee, mutta se on aika pientä näissä summissa mitä minulla on rahastoissa. Näen paljon parempana, että voin muuttaa sijoitusteni allokointia ja hakea hyviä tuottoja. Mikä järki olisikaan jäädä istumaan huonon rahastosijoituksen päälle, jos toisesta rahastosta saisi paremmin? Verojen maksun välttäminen ei ole kovin hyvä syy, ainakaan minun mielestäni. Toki aina on ihmisiä, joilla on niin pitkään olleita sijoituksia, että sieltä kotiotuu suhteessa paljon voittoa per lunastus.
Lisäksi ne verot eivät mene nyt ihan heti, vaan joskus hamassa tulevaisuudessa.
Olen ihan tyytyväinen siihen, että rahastojen vaihdosta Odin ei peri mitään kuluja. Minulla on pari pientä rahasto-omistusta myös Sampo Pankissa. Siellä esim. kehittyvien markkinoiden rahastojen välillä menee rahaston vaihdosta 2 %:n palkkio.
Siis what the fuck? Olen Sammon asiakas ja jo merkitessäni rahastoja maksanut merkintäpalkkion. Kun vedän rahat pois maksan kyllä lunastuspalkkion, se on selvää. Mutta se että nykyistä asiakasta rankaistaan 2 %:n kululla jokaisen rahastonvaihdon yhteydessä on pöyristyttävää...
morningstarissa se jyllää...eikä vai nhetkellisesti...