miten saan hyvin irti??

Vasta alkaja

Miten saan merkin hyvin irti paperista, ettei se repeytyisi, tai muuten vahingoittuisi..

5

863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vedessä astiassa

      niin kauan, että aluspaperikin ehtii vettyä. Riippuu merkkityypistä,miten helpolla se irtoaa. Tarramerkeistä jää liimanrähmä kaikki aluspaperiin. Muut täytyy liottaa vielä puhtaassa vedessä uudelleen,ettei ne tartu kuivatuskirjaan.Voi tarvita jopa sivellä vesiovärisudilla liimapuolta, jos on joku 30-luvun tai vanhempi merkki.

      • huomioon, että

        värikkäistä aluspapereista voi liueta väriä, joka pilaa merkin tai muut merkit. Siksi tällaiset värikkäät materiaalit onkin syytä liottaa erillään ja mahdollisimman nopeasti, ettei väri ehtisi imeytyä merkkiin.


      • ovat imupaperia ja
        huomioon, että kirjoitti:

        värikkäistä aluspapereista voi liueta väriä, joka pilaa merkin tai muut merkit. Siksi tällaiset värikkäät materiaalit onkin syytä liottaa erillään ja mahdollisimman nopeasti, ettei väri ehtisi imeytyä merkkiin.

        kirjan päälle on pinottava painoa (esim. muutama tietosanakirja, tiiliskivi jne.). Parin päivän päästä sitten voit ottaa esiin nuo kuivuneet ja kauniin sileät keräilykappaleesi.


      • WC-paperiakin
        ovat imupaperia ja kirjoitti:

        kirjan päälle on pinottava painoa (esim. muutama tietosanakirja, tiiliskivi jne.). Parin päivän päästä sitten voit ottaa esiin nuo kuivuneet ja kauniin sileät keräilykappaleesi.

        ja vanhaa paksua puhelinluetteloa kuivaukseen ja prässäämiseen. Painoa sekin vaatii päälle, sillä muuten sivut saattavat poimuttua ikävästi merkkeineen päivineen.


    • että omista

      kuvista teetetyt postimerkit (ns. omakuvamerkit) ei lähde liottamalla irti paperilta. Niistä kannattaa vain leikata paperi siististi ja antaa olla sillain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5177
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      26
      3488
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      39
      2842
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      18
      2021
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      282
      1560
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1095
    Aihe