Miten saan merkin hyvin irti paperista, ettei se repeytyisi, tai muuten vahingoittuisi..
miten saan hyvin irti??
5
866
Vastaukset
- vedessä astiassa
niin kauan, että aluspaperikin ehtii vettyä. Riippuu merkkityypistä,miten helpolla se irtoaa. Tarramerkeistä jää liimanrähmä kaikki aluspaperiin. Muut täytyy liottaa vielä puhtaassa vedessä uudelleen,ettei ne tartu kuivatuskirjaan.Voi tarvita jopa sivellä vesiovärisudilla liimapuolta, jos on joku 30-luvun tai vanhempi merkki.
- huomioon, että
värikkäistä aluspapereista voi liueta väriä, joka pilaa merkin tai muut merkit. Siksi tällaiset värikkäät materiaalit onkin syytä liottaa erillään ja mahdollisimman nopeasti, ettei väri ehtisi imeytyä merkkiin.
- ovat imupaperia ja
huomioon, että kirjoitti:
värikkäistä aluspapereista voi liueta väriä, joka pilaa merkin tai muut merkit. Siksi tällaiset värikkäät materiaalit onkin syytä liottaa erillään ja mahdollisimman nopeasti, ettei väri ehtisi imeytyä merkkiin.
kirjan päälle on pinottava painoa (esim. muutama tietosanakirja, tiiliskivi jne.). Parin päivän päästä sitten voit ottaa esiin nuo kuivuneet ja kauniin sileät keräilykappaleesi.
- WC-paperiakin
ovat imupaperia ja kirjoitti:
kirjan päälle on pinottava painoa (esim. muutama tietosanakirja, tiiliskivi jne.). Parin päivän päästä sitten voit ottaa esiin nuo kuivuneet ja kauniin sileät keräilykappaleesi.
ja vanhaa paksua puhelinluetteloa kuivaukseen ja prässäämiseen. Painoa sekin vaatii päälle, sillä muuten sivut saattavat poimuttua ikävästi merkkeineen päivineen.
- että omista
kuvista teetetyt postimerkit (ns. omakuvamerkit) ei lähde liottamalla irti paperilta. Niistä kannattaa vain leikata paperi siististi ja antaa olla sillain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2254117Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112603Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te981327- 481159
- 751047
- 59923
- 45906
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58901