sammakonpoijat ojasta meille

kuoleeks ne

Lapsien kanssa otimme ojasta muutaman nuijapään ja omaa vettä astiaan. Mites ne sais säilymään hengissä ja mitä niille ruuaksi?

Meillä on makeanveden akvaario, voinko laittaa nuijikset siihen poikasverkkoon pinnalle ja ruokkia akvaariohiutaleilla?

Nopeat vastaukset pliis...

Pojat on aina poikia, ja pitää tutkia kaikkea mahdollista...

8

1180

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssammakkko

      Akvaariohiutaleilla tuskin hengissä selviävät.
      Nuijapäille pitää olla kunnon astia, jonne päivittäin viedään ojista pyydystettyjä itikanpoikasia ja muuta liharuokaa. Astiassa pitää olla vesikasveja yms.
      Isoksi asti ei kannata yrittää poikasia kasvattaa, vaan viimeistään jalkojen ilmaannuttua päästetään takaisin hyvään vetiseen paikkaan.
      Parempi tietenkin olisi, jos jätettäisiin sammakot kokonaan rauhaan. Rauhoitettuja kun ovat. :)

      • RAUHOITETTUJA

        Pyydystä pesästä seuraavaksi pari linnun poikasta ja kokeile selviäisivätkö ne undulaatin siemenillä!

        Perkele, sammakko on rauhoitettu eläin, ei niitä saa pyydystellä ojista omaksi ilokseen.


      • ei tarkoitus

        ollut eläimille mitään pahaa vaan katsella vaan kehittymistä. Emme tienneet niiden olevan rauhoitettuja, mutta pääsivät takaisin ojaansa. Nyt olemme siis viisaampia tässäkin asiassa. Eikä tarvitse ihan suuttua sinä toinen vastaaja, varmaan moni pikkupoika on halunnut ottaa purkkiin matoja, hämähäkkejä tai muita katsellakseen ja ihaillakseen ja pitääkseen lemmikkinä. Ei siinä sen kummempaa.


      • Ericace

        Olemme niin ampivalentteja ja eläin rasisteja, että pidämme vankina ulkomailla luonnostaan vapaana olevia eläimiä, kuten undulaatteja, käärmeitä ja liskoja, mutta meidän kotimaiset vastavat eläimet, on lemmikkinä pidolta lailla suojattuja. Sammakko on lisäksi suojattu samoin kuin esim. liito-oravakin, harvinaisena eläimenä nykyisin. Myös sammakon kutu on suojelun kohteena. En esim. voi keväisin puhdistaa omistamaani lampea, koska siellä on kutua, (vasta sammakonpoikasten kuoriudutta kudusta). Tosin kutu on puuttunut jo useina peräkkäisinä vuosina.Tänä kesänä sitä taas oli pitkästä aikaa.

        Lapsuudessani ja nuoruudessani olen kasvattanut sammakonpoikia, ensin kouluaikana itselleni. (koulut oikein suosittelivat näin tehtävän) ja myöhemmin omien lapsieni iloksi. Laki, joka kieltää tuli myöhemmin vasta voimaan. Ihminen tekee luonnolle paljon pahaa ja myös
        luonnonsuojelussa tehdään paljon virheitä. Esim. aikanaan kasveja vaadittiin keräämään oppikouluissa 3-4 kesänä juurineen. Ainakin kauniit, harvinaiset ja vaativat kasvit katosivat. Oli myös hyönteiskeräilijöitä jne. Meiltä on jo kadonnut ja katoamassa niin sammakot, linnut kuin perhosetkin. Perhoset myös kukkien myötä.


    • sammakko fani

      Moi laita nuijapäät vähäisen likaiseen veteen ne syövät kuolleita kasvia niitä voi siis niille tarjota kirjastosta voi löytyä lisää tietoa.
      :) P.s Onnea kasvatukseen

    • Heikki.R.

      Kyllä niitä hetken aikaa voi pitää esim akvaariossa kunhan päästä pian luontoon ^^

      • RAUHOITETTUJA

        Eikä voi pitää hetkeäkään.

        Ei laista löydy sellaistakaan kohtaa että pankin saa ryöstää jos rahat lopulta palauttaa takaisin pankille.


      • lakia.

        keskustelun aloittaja ei tiennyt että ne ovat rauhoitettuja joten minusta on turha siitä kauheasti herppaantua, kunhan huomauttaa asiasta että vieppä takaisin.
        Mutta tuo "voi niitä hetken aikaa" ei taida tietää että mitä edes rauhoitettu tarkoittaa. mitään rauhoitettua eläintä ei saa vangita/tappaa tms. vaan antaa olla omassa rauhassaan luonnossa. siellä niitä saa vapaasti tarkkailla. sammakot stessaantuvat hyvin helposti ja aivan varmasti jos joku ottaa niitä kädellensä, vaikka sitä et itse eläimestä näe.
        sammakon vangitsemiseta/taposta tms. 16€ sakkoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe