Mikäköhän minulla on kun alavatsaani vihloo kummasti niinkuin menkkakivuissa. Muita oireita ei oikeastaan ole ollut..olen käynyt sukupuolitautitesteissä entisen seksikumppani jälkeen ja arvot ovat vain kohollaan mutta mitään ei ole löytynyt. Entinen seksikumppani sanoi että häneltä löytyi kondylooma mutta voiko olla ettei se ole tarttunut minulle? Onko vatsakipuni mahd. joku kasvain tai joku..
alavatsa kipu
onneton
51091
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No kondyloomahan sinulla on.
Lääkettä tai laseria kehiin.
Viittaako tuo kipu kondyloomaan?Mutta entä jos minulla ei ole sitä, voiko olla joku muu kuin sukupuolitauti? Ja miten laserilla?
KONDYLOOMA
Aiheuttaja: Papilloomavirus (HPV).
Itämisaika: Vaihtelee suuresti; useista viikoista jopa vuosiin.
Oireet: Ihonväriset tai vaaleat syylät sukuelinalueella. Syylien koko ja ulkonäkö vaihtelevat. Kooltaan ne voivat olla mikroskooppisen pieniä, ulkonäöltään litteitä, vaikeasti erottuvia tai kukkakaalimaisen röpeläisiä. Tietyillä virustyypeillä on yhteys kohdunkaulan syöpään, joskin todennäköisyys on pieni. Valtaosalla tartunnan saaneista tauti on oireeton.
Tartuntatapa: Suojaamaton sukupuoliyhdyntä. Syylät siirtävät viruksia ihmisestä toiseen suorassa kosketuksessa hinkkautuessaan kumppanin ihoa vasten. Kondomi suojaa tartunnalta vain, mikäli se peittää näkyvät syylät. Taudin tarttuminen ei edellytä näkyviä oireita. Taudin voi siis tartuttaa tietämättään.
Hoito: Ei parantavaa hoitoa. Hoitona näkyvien ihomuutosten poistaminen. Itsehoitoon saatavana voiteita ja liuoksia. Syylät poistettavissa myös kirurgisesti joko laserilla, jäädyttämällä tai polttamalla. Tauti voi uusiutua hoidosta huolimatta.
http://www.health.fi/tartuntatautiliitto/sptaudit.html
Hei!
Kannattaa käydä tutkituttamassa, olisiko kyseessä Trikomonas- niminen alkueläin.Oireet on samantapaiset kuin hiivassa: Ikävä haju ja limainen vuoto sekä alavatsakivut.
Minulla itselläni jatkunut 6kk.Lääkärit eivät epäilleet aluksi sitä ollenkaan.Kiusallinen ja vaikea saada paranemaan.Aiheuttajaa ei tunneta, voi tulla vaikka uimahallista.