Miksi aina käynnistyksen jälkeen sähköpostin tuleva ja lähtevä palvelin on muuttuneet tälläisiksi: 127.0.0.1 ???????? Vaikka ne korjaan niin taas ensi kerralla ne on molemmat 127.0.0.1... Koneessa on XP
Osaako joku auttaa?
Osaako joku auttaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi!
Mitä kirjoitat saapuvien/lähtevien kohdalle? Siis jos laitat molempiin mail.inet.fi, niin pitäisi toimia ja tietysti käyttäjätiedot tulee olla, käyttäjätunnus, salasana (tallennettuna esim).
terv. Alex
Moi, siellä on ihan ok. eli esim. pop.mbnet.fi, mail.satabaana.net jne. kolme eri osoitetta. koti, työ ja roskat.. Mutta vaikka kaikki on tallenettu ihan ok. Niin kaikki lähtevien / saapuvien osoitteet ovat suuraavalla käynnistyksellä muuttuneet 127.0.0.1 Tätä ei ole ennen tapahtunut, vain tämän uuden XP:n kanssa.
Palomuuria olen epäillyt.
t:Pertti
asennellut jotain ohjelmia tai muutellut verkkoyhteyksiä? Sen ainakin tiedän kun hosts-tiedostolla voi blokata jonkin palvelimen muuttamalla sen ip:ksi 127.0.0.1 eli paikallinen palvelin...
Ainakin yksi netistä löytyvä hosts-tiedosto sisältää mbnetin. Eli se antaa mbnetin osoitteeksi juuri tuon 127.0.0.1. En kyllä tiedä miksi mbnetti on hyväksytty tonne roskaosoitteisiin (porno- ja mainossivujen joukkoon).
Onhan tässä ohjelmia, mutta ei mitään sellaista mikä ei olisi toiminut 2000:ssa. Ilmaisia ohjelmia ei juurikaan ole. Ad-aware ei löydä mitään, eikä Norman herjaile mistään. Pitää varmaan koittaa poistaa tuo XP:n palomuuri kokeeksi. Yhteyteni on 512 ja tietty kiinteä, sellainen jossa ei ole omaa IP numeroa, pitänee kysyä puh. yhtiöltä jos ovat moiseen törmänneet.Alkaa ottaan aivoon kun aina saa muuttaa ne postin palvelimet uusiksi.
Ajattelin vain että ehkä joku ohjelma on käsitellyt tuota hosts-tiedostoa... Se on muistaakseni Windows/system32-hakemistossa ja sen voi avata vaikkapa muistiolla ja tarkistaa onko siellä määritelty palvelimille väärät ip:t.
Vika tuli minulla ZoneAlaram 3.1 asennuksen jälkeen.
Sähköpostia ei voi kuitata, koska tulee vika 0x800.
Sähköposti osoite on myös 127.0.01 ja millään ei niitä saa pysymään oikeina
Moi
Itselläni selvisi kun otin Normanin asetuksista pois päältä kohdan konfigurointieditorissa rastin kohdassa "internet protection". Nyt ei muutu osoitteet mihinkään.
Norman tosin valittaa ettei kaikkia tarvittavia osia ole päällä, tästä otan Normanniin vielä yhteyttä. Minullakin on Zone Alarm ilmaisversio mutta se ei ole aiheuttanut mitään. Tosin minulla on pois päältä E-mail protection, mulla versio 3,1,395.
t:Peetu