tässä Rauhalankoulun viedeojupakassakaan. Poika poisti videon ja pyysi anteeksi. Kyllä noin julkisessa ammatissa on jo vuosia joutunut moni muukin arvostelun tai naljailun kohteeksi - ja eletäänhän nykyisin 2000 lukua ja kamerakännykkäaikaa. Vai haiskahtaako tässä nyt sittenkin rahanlypsymahdollisuus oppilaan kustannuksella. Näin sitä taas Likesaa viedään maailmankartalle. Missä menee kohtuuden raja?
Kun mikää ei riitä
mie65
91160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tilanne on todella mielenkiintoinen !
Saatta olla että YouTube joutuu ottamaan
ns LEX LIEKSAN käyttöönsä ?
Mihin se sitten johtaa on taas
aivan toinen juttu se.
Tuskin nyt Lex Lieksaa toteutetaan
kaikissa YouTube maissa ?
Tuskin youtubesa edes tiedetään että täällä
kohistaan ?
Täytyy luottaa suomalaiseen oikeuslaitokseen, että edes se pitää järjen päässä tätäkin surullista tapausta käsitellessään.
Jos pojalle tästä jotain sanktiota tai korvattavaa tulee, poliisi ja syyttäjä hukkuvat viikossa kännykkäkuvien ja videoiden tulvaan.
Tietyiltä osin Suomi on maailman amerikkalaisin valtio, toivottavasti tässä ei enää lähdetä apinoimaan rapakon takaisia.
KAIKKIEN opettajien toiminta suurennuslasin alle. Saattaa nimittäin löytyä jutunjuurta siltäkin puolelta. Joku järki tähän on saatava. Mihin tämä Lieksan koululaitos on menossa? Vanhemmilta nyt palautetta, nimittäin kaikkea ei tarvitse hyväksyä ja on katsottava myös lasten oikeuksien perään.
sekä vanhempien kukkaronpaksuus tuntuu vaikuttavan vieläkin siihen miten koululaisiin suhtaudutaan!
Vanhempia syyllistetään ja jos koululainen leimatuu kerran niin se on sitä läpi koko kouluhistoriansa.
Ovat nykyajan pennut/ koululaiset toki vihmerämpiä kuin itse aikoinaan - mutta täytyy ottaa huomioon että aika/tavat/ koulutyökin muuttuu kokoajan.
vaikuttavana tekijänä on huomattu
kukoistaa tämän ajan Lieksassa. Jos vanhemmmat ovat nk. duunareita ja vielä se että jos ovat työttömiä niin riski päästä opettajien silmätikuksi vain kasvaa. Vois melkein verrata rotusortoon. Siinä sitä on sosiaalisuutta kerrakseen - ihan ristiriitaista. Kotona pitää puhua siitä että kaikki pitäs hyväksyä ja sitten nää kansankhynttilät ei kuitenkaan tule ikinä hyväksymään. Ja annahan olla jos koulukkaasi on pienipalkkaisen kakara ja sattuu olemaan sanavalmis - nii muutahan ei tarvita.
Sitten ongelmaa ei ole videon laittaneen pojan kohdalla. Pojan pitäisi olla opettajien suosiossa, isä kun sattuu olemaan töissä Pankakosken tehtaalla.
Viitaten tehtaalla töihin oloon, tällä palstalla on aina itketty paperitehtaiden hyviä (lue ylisuuria) palkkoja. Joten poikaa ei ole ainakaan voitu rangaista persaukisista vanhemmista.